Matolcsy György: válságközeli helyzetben van Magyarország – Varga Mihály is reagált
Lesújtó kritikát fogalmazott meg Matolcsy György, az MNB elnöke a kormány gazdaságpolitikája kapcsán hétfőn, a parlament Gazdasági Bizottságának ülésén.
A Telex számolt be arról, hogy a jegybank elnöke, Matolcsy György hétfőn megsemmisítő kritikákat fogalmazott meg a kormány gazdaságpolitikája kapcsán, a parlament Gazdasági Bizottságának ülésén. Matolcsy az első napirendi pontban az MNB 2021. évre vonatkozó üzleti jelentését és beszámolóját vezette elő, az ülésen elhangzottakat pedig több képviselő is megerősítette a Telexnek.
Tordai Bence, a Párbeszéd Magyarországért képviselője egy Instagram-posztban idézett a jegybankelnök beszédéből, melyben többek között olyan lesújtó kijelentéseket tett, mint „Magyarország válságközeli helyzetben van”, Magyarország jelenleg „a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa”, valamint „hátulról a negyedik termelékenységi szint” a mienk az EU-ban.
A bejegyzés szerint Matolcsy arra is kitért, hogy Magyarországon „a második legmagasabb az ikerdeficit Románia után; jövőre a legmagasabb lesz az infláció, 15-18 százalék”, hangsúlyozva, hogy az infláció nem „szankciós” vagy „háborús”, ahogy azt a kormány hangoztatja, rámutatva, hogy már 2021 nyarától kezdődött az infláció az energiaárak emelkedése nyomán.
Matolcsy rámutatott, a kormány rossz döntéseket hozott
Matolcsy többek között arról is szólt, hogy Magyarország bajban van, javarészt saját döntéseink miatt, kiemelve, hogy megbomlott a kormány és a jegybank gazdaságpolitikája közötti összhang.
A jegybankelnök úgy fogalmazott, „helytelen a kormány válságkezelési stratégiája”, illetve, hogy „az ársapkák 3-4 százalékos inflációs többletet okoznak, azonnal ki kell vezetni ezeket”, hozzátéve, hogy „Magyarország az egyetlen ország, amely több benzint és gázolajat fogyaszt, mint az energiaválság előtt”.
Úgy véli, „2010 után nem hoztuk meg a jó döntéseket”, majd 2021 után a kormány rossz döntéseket hozott: ennek kapcsán kiemelte az elmaradt intézkedéseket, úgymint az energiahatékonysági beruházások elmaradását, valamint azt, hogy nem sikerült felkészíteni a mezőgazdaságot a klímaválságra.
Az MNB álláspontja szerint az energiahatékonysági beruházásokra 20 ezer milliárd forintot kellene szánnia a kormánynak, rámutatva, hogy ez a legfontosabb eleme az intézkedésnek.
A képviselőket is meglepte Matolcsy
A Telexnek több képviselő is megerősítette, hogy sokakat megleptek e kijelentések, s bár a bizottsági ülések jegyzőkönyvére még várni kell, az ellenzéki politikusok már most jelezték, hogy ki fogják kérni azt.
Azért is lephette meg a képviselőket Matolcsy meglepően nyílt kritikája a kormány felé, mert bár korábban is írt olyan szakcikkeket, melyekben egyes kérdésekben kritikákat fogalmazott meg, ilyen erős megnyilvánulásra korábban még nem volt példa.
Az MNB nem értette a kormány ad hoc döntéseit
Zavart keltő és elhibázott intézkedések voltak a kormány részéről például a kettős kamatrendszer, a kata kivezetése, illetve a több alkalommal is módosított üzemanyagársapka, az MNB pedig már hónapok óta nem értette, hogy míg a jegybank egy komoly elemzői csapattal határozza meg intézkedéseit, addig a kormány teljesen ad hoc jellegű, nem megalapozott intézkedésekkel befolyásolja a piacot.
Eközben Varga Mihály pénzügyminiszter is reagált Matolcsy György megsemmisítő kritikáira és állásfoglalására, s egy Facebook-bejegyzésben azt írta:
„A Jegybank elnökének igaza van abban, hogy baj van, de a baj mindenkit érint: a magas energiaárak egész Európában recesszió felé viszik a gazdaságokat.
Minden ország lépéskényszerbe került, Magyarország is. A válságkezelés eredményeként eddig magas maradt a gazdasági növekedés (harmadik negyedévben 4,1%, ami az unióban a hetedik legmagasabb mérték), valamint magas a foglalkoztatottság (4,7 millió ember dolgozik, továbbra is 4% alatt a munkanélküliség).
Lehet építeni az elmúlt évek eredményeire.”