Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

A valaha készült egyik legőrültebb második világháborús film

A valaha készült egyik legőrültebb második világháborús film

A valaha készült egyik legőrültebb második világháborús film
Shutterstock/Illusztráció

2023. április 28‑án mutatták be az Egyesült Államokban a Lionsgate forgalmazásában azt a filmet, amit sokan az évtized egyik legnagyobb háborús alkotásának tartanak.

A Sisu című történelmi thriller Jalmari Helander író‑rendező munkája, finn–amerikai koprodukcióban. A film először 2022. szeptember 9‑én debütált a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon, majd 2023. január 27‑én Finnországban, mielőtt eljutott volna az amerikai mozikba.

A cikk a videó után folytatódik

A kritikusok és a közönség azonnal kedvencévé tették, a kasszáknál pedig átlagos teljesítményt nyújtott, de így is kétszeresen visszahozta a 7 millió dolláros költségvetését. Most, évekkel később, a film ismét felkerült a streaming toplistákra, alig 24 órával ezelőtt a Tubi ingyenes platformon a 9. legnézettebb film lett. Nemzetközi szinten is trendel, különösen Finnországban, ahol több mint egy hete stabilan a top 10 film között szerepel.

A történet a második világháború utolsó kétségbeesett napjaiban játszódik, és egy legendás finn kommandósból lett aranyásó küzdelmét mutatja be, aki mindenre hajlandó, hogy visszaszerezze a németek által ellopott aranyát. A főszereplők között van Jorma Tommila, Aksel Hennie, Jack Doolan, Mimosa Willamo és Onni Tommila.

Egy igazi őrült film

A folytatás címe Sisu – A bosszú útja, amit az Egyesült Államokban 2025. november 21‑én mutatnak be, miután szeptemberben a Fantastic Festen debütált, és október 22‑én Finnországban is megjelent. Helander ismét a rendezői székben ül, Jorma Tommila visszatér a főszerepben, és ezúttal olyan nagy nevekkel bővül a szereplőgárda, mint Stephen Lang és Richard Brake.

A szeptemberi premier után a Sisu – A bosszú útja a Rotten Tomatoes kritikusi értékelésén tökéletes, 100 százalékos eredménnyel indított, ami most 23 értékelés alapján 96 százalékra csökkent. A konszenzus így fogalmaz: „Következetesen és kreatívan [kiiktatja] a konkurenciát.”

Ez továbbra is hatalmas siker a franchise számára, hiszen az első film jelenleg 94 százalékos minősítéssel rendelkezik 184 értékelés alapján, valamint 88 százalékos Popcornmeter rajongói értékeléssel. A bosszú útja közönségpontszáma egyelőre nem ismert. Az első rész az Apple TV-n is elérhető.