Második világháború óta nem látott globális szövetség jöhet a következő járvány megelőzésére
Eddig precedens nélküli nemzetközi összefogásra adta a fejét kéttucat ország és nemzetközi szervezet vezetője, hogy a koronavírushoz hasonló globális járványokat el lehessen kerülni a jövőben.
A keddi nap folyamán nyílt levelet tett közzé 24 ország és több nemzetközi szervezet vezetője a világ különböző sajtótermékeiben – például a német Frankfurter Allgemaine Zeitungban – amelyben egy globális járványügyi egyezmény létrehozását, és a „második világháború utáni nemzetközi összefogáshoz hasonlító globális együttműködést” kezdeményeztek.
Többek között Boris Johnson brit miniszterelnök, Angela Merkel német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Mark Rutte holland miniszterelnök, Erna Solberg norvég miniszterelnök, Alekszander Vucsics szerb elnök, Klaus Iaohannis román elnök, Moon Jae-in dél-koreai elnök, Charles Michel Európai Tanács-elnök és Tedrosz Adhanom Ghebreyesus WHO-főtitkár is aláírta a levelet.
Mint a nyílt felhívásban is írják, céljuk elsősorban a nemzetközi és össztársadalmi kooperáció jelentős megerősítése, hogy például a járványügyi riasztási rendszereket javítani lehessen, valamint az adatmegosztás; kutatás; vakcinák, gyógyszerek, diagnosztikai eszközök és védőfelszerelések helyi, regionális és globális gyártása és disztribúciója terén is erős összefogás legyen.
A levélben amellett érvelnek, hogy az egyezményben biztosítani kell a kölcsönös elszámoltathatóságot, átláthatóságot és közös felelősségvállalást az „Egy Egészség” princípiuma alapján, mely szerint mindannyiunk egészsége egyenlő mértékben számít.
Mint írják, a koronavírus-járvány feltárta a világ gyengeségeit, amelyek az egyet nem értés miatt is erősödtek fel, ezért a nemzetközi közösségnek meg kell ragadni a lehetőséget, és a válságot követően meg kell erősíteni a békés együttműködést.
Azt elismerik, hogy hosszú évekbe telhet, mire a kapacitásokat kellő mértékben megerősítik és bizony politikai, gazdasági és társadalmi elkötelezettség is kell hozzá, de érvelésük szerint a gyermekeinknek és unokáinknak tartozunk annyival, hogy a szolidaritás útján a világ jobban fel legyen készülve a jövőre, és minimalizálni tudjuk egy jövőbeli járvány gazdasági és társadalmi hatásait.