Minden eddiginél erősebb marsrengést észlelt az InSight lander
A NASA leszállóegysége a Richter-skála szerinti 4-es erősségűnél intenzívebb rengéseket detektált a vörös bolygó felszínén.
Az InSight műszerei több mint 950 marsi szeizmikus eseményt azonosítottak az első, 2019 áprilisában rögzített esemény óta, így a tudósok példátlan betekintést nyerhettek a bolygó belsejébe, a kérgétől egészen a magig, az új észlelések pedig további részletekről árulkodtak.
Az S0976a nevű eseményt 2021. augusztus 25-én detektálták a maga 4,2 magnitúdójú erősségével, utána a másik, S1000a jelzésű rengés szeptember 18-án következett be 4,1-es erősséggel, így a páros körülbelül ötször erősebbnek bizonyult, mint bármely korábban észlelt marsrengés. A második rengés volt egyben az eddig mért leghosszabb is, 94 percig tartott – olvasható a Seismological Society of America közleményében.
Az összes többi, korábban érzékelt marsrengés eddig az InSight 100 fokos körzetéből indult, ez a kettő azonban a bolygó ellentétes oldaláról érkezett.
Az S0976a epicentrumát a Valles Marineris nevű hatalmas kanyonhálózatban határozták meg. A Föld körüli pályáról készült felvételek korábban is mutattak olyan jellegzetességeket, amelyek arra utaltak, hogy a régió szeizmikusan aktív, ám a mostani számít az első megerősített rengésnek a területről.
Az S1000a pontos eredetét egyébként eddig nem sikerült meghatározni, csak annyit lehetett tudni, hogy szintén a túlsó oldalról érkezett.
Mivel a szeizmikus aktivitások a Földhöz képest ellentétes oldalon mutatkoztak, ezért a Mars gyakorlatilag blokkolta a közvetlen szeizmikus hullámok, az úgynevezett P- és S-hullámok áramlását, amelyeket általában a közelebbi eseményekből észlelnek.
Ehelyett a műszer PP- és SS-hullámokat fogott, amelyek legalább egyszer visszaverődtek a felszínről, mielőtt visszapattantak volna az érzékelőhöz; a hullámok frekvenciájából az egyes rengések mélysége is kiszámítható volt.