Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Mars poros jégrétege óvhatja meg az emberi életet a kietlen felszínű bolygón

A barlangok mellett a jégréteg alatt is menedéket találhatnak az első telepesek a Marson.

...svg content...Fotó. unsplash | illusztráció
Világűr

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

Régóta kacérkodik az emberiség a gondolattal, hogy végre meghódítja a Marsot, ám minél közelebb kerülnek a megvalósításhoz az állami és magán űrügynökségek, annál több problémával szembesülnek, így vélhetően a következő években még nem indulnak emberek a vörös bolygóra.

Az egyik legnagyobb kérdés, hogy az első telepesek miként vészelik át a zord marsi viszonyokat, így a folyékony víz hiányát és a kozmikus sugárzás problémáját – ugyanis ritka légköre és hiányzó mágneses mezeje híján nincs, ami felfogja azt. Soron kívül Európa Tanács: rendszeresen bántalmazzák a fogvatartottakat a tiszalöki börtönben

Szerencsére azonban vízjég van bőven a Marson, és úgy tűnik, hogy a jég máshol is fontos szerepet kap majd, hiszen nagyon úgy tűnik, hogy a poros jégréteg elengedő lehet a káros sugarak elnyelésében, mégis elegendő fény juthat át akár a növénytermesztéshez is.

Ez a poros jég a középső szélességi fokokon és a pólusokon is megtalálható, így a kutatók most egy lakhatósági zónát igyekeznek kiszámítani, hogy rájöjjenek, melyek lehetnek azok a területek, ahol kialakíthatnának egy felszín alatti bázist.

A tudósok a Földön is tudnak hasonló körülményeket vizsgálni, leginkább a szénporral szennyezett grönlandi jég lehet megfelelő a marsi viszonyok szimulálására, hasonló sugárzási mutatók biztosítása mellett – írja az IFL Science.