„Kimagasló színvonalú egyéni felszereléssel ellátott, jól kiképzett hivatásos és tartalékos katonákra van szükség”
Maróth Gáspár államtitkár szerint történelmi szerencse, hogy a konfliktus nem tíz évvel ezelőtt robbant ki a régióban.
A Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi fejlesztésekért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek adott interjút, amelyben arról beszélt, csak akkor garantálható Magyarország biztonsága, ha komoly nemzeti haderővel rendelkezik.
Maróth Gáspár szerint a kirobbanó orosz-ukrán háború semmiben és mindenben” változtatta meg a honvédelmi és haderőfejlesztési programot; semmiben, hiszen a program „konfliktusoktól és szituációktól függetlenül nagyon erőteljes katona szakmai alapokon nyugodott, másrészt intenzív kutatásfejlesztési időszak indult el a fejlett államok hadiiparában, amelyek már most láthatóan új hadműveleti doktrínákat eredményeznek.
Az államtitkár szerint láthatólag professzionálissá érett a „befolyásolási műveletek” szerepe, a nemzetközi kommunikáció és hisztériakeltés is a háború körül, amelynek köszönhetően az egyszerű hírfogyasztók lassan elvesztik a fonalat, vajon ki kivel háborúzik most Ukrajnában.
A politikus történelmi szerencsének nevezte, hogy a konfliktus nem tíz évvel korábban robbant ki a régióban, Orbán Viktor ugyanis időben felismerte, hogy „a XXI. század nemzeti túlélésének stratégiai alapköve lesz a szuverén és szövetséges védelem egymással koherens kiépítése”, és 2016-ban elindította haderő-fejlesztési programot.
A szomszédban dúló háború miatt új prioritások is felmerültek a haderőfejlesztésben, bizonyos haditechnikai fejlesztések felülírnak korábbi doktrínákat, így vizsgálják és újrahangolják a csapásmérő és más tüzérségi eszközöket, a páncéltörő fegyverek és vezetésirányítási rendszerek beszerzése körüli programokat, katonaság nélkül azonban a high-tech eszközök mit sem érnek.
A magyar hadiipar az utóbbi időben stratégiai szintet lépett; jelenleg is öt-hat kutatásfejlesztési ipartelepítési projekttel kapcsolatban folynak tárgyalások, az államtitkár pedig bízik benne, egy év múlva már más országokban, illetve más földrészeken található üzemek is szerepelnek majd a magyar hadiipari vállalatok seregszemléjén.
Maróth Gáspár szerint korai lenne megmondani, milyen lehetséges következményekkel jár majd az orosz-ukrán konfliktus, rendkívül nagy mennyiségű fegyver áramlik azonban Ukrajnába, ami hosszú távon fel fogja borítani a régióban a geo- és biztonságpolitikai egyensúlyt. Rámutatott, lassan húsz évvel a délszláv háború után is komoly problémát okoz a régió számára, hogy az akkor felfegyverzett lakosságtól a mai napi sem sikerült visszagyűjteni a kiosztott fegyvereket.