Visszatérnek a politikai tartalmak Facebookra, vége a tényellenőrzésnek
Zuckerberg elmondása szerint a cél „a szólásszabadság helyreállítása”.
A Meta masszív változásokat jelentett be: megszünteti a harmadik fél által végzett tényellenőrző programját a Facebookon, és „a szólásszabadságot helyezi előtérbe” platformjain. A Newsweek szerint Mark Zuckerberg vezérigazgató közölte, a vállalat „visszatér gyökereihez”, és egyszerűsíti tartalommoderálási irányelveit, hogy elősegítse a szabad véleménynyilvánítást.
A Meta a tényellenőrzési rendszert az Elon Musk-féle X platformról ismert „közösségi jegyzetek” modelljére cseréli. Ez a megoldás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy közösen értékeljék és kontextusba helyezzék a platformon megjelenő tartalmakat. A tájékoztatás szerint a funkció bevezetése elsőként az Egyesült Államokban történik meg a következő hónapokban.
Zuckerberg elismerte, a tényellenőrző program a politikai elfogultsága miatt több kárt okozott, mint amennyi hasznot hozott, főként az Egyesült Államokban. A CNBC szerint hangsúlyozta, a szólásszabadságot kell prioritásként kezelni, és a hibák minimalizálása érdekében egyszerűsíteni kell a platformok szabályozását.
A Meta új tartalmi irányelvei eltörlik a korábbi korlátozásokat olyan kényes témákban, mint például a bevándorlás vagy a nemek közötti egyenlőség. A tartalommoderálás középpontjában mostantól kizárólag a törvénytelen és a jelentős jogsértések állnak majd.
Az is kiderült, hogy az irányváltás részeként a Meta a texasi központjába helyezi át tartalommoderációval és biztonsággal foglalkozó csapatait. Zuckerberg bejelentése kapcsán széles körben úgy vélik, ily módon próbál közeledni Donald Trump felé.
Mint ismert, a vállalat korábban felfüggesztette Trump Facebook- és Instagram-fiókjait, ám a közelgő 2024-es választások előtt ezek a korlátozások váratlanul megszűntek. Sőt, mint kiderült, a Meta mindemellett egymillió dollárral támogatta Trump beiktatási alapját.