Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Továbbra sem nyitják meg a Margitszigetet, hiába vonult el az árvíz

Egyelőre nem nyitják meg a Margitszigetet, ami a vártnál tovább tart zárva a látogatók előtt, miután a szakemberek biztosra akarnak menni.

...svg content...Fotó: A Margit híd lezárt margitszigeti lehajtója 2024. szeptember 17-én. A Dunán levonuló árhullám miatt lezárták a Margitszigetet, ezért a 4-es és a 6-os villamos nem áll meg a margitszigeti megállóban, a 26-os autóbusz pedig nem közlekedik. MTI/Szigetváry Zsolt
Belföld

Szabó Kata

Szerkesztő

A Főkert hivatalos tájékoztatása szerint még mindig nem hárult el az árvíz utáni balesetveszély a Margitszigeten, ami így továbbra sem látogatható. Szerdán fejezték be a favizsgálatokat, és az állományt kifejezetten jó állapotban találták, minimális károk keletkeztek csak.

„Még nem hárult el az árvíz utáni balesetveszély – tovább tart a vizsgálat a Margitszigeten Az előzetes terveknek megfelelően a szerdai nap folyamán favizsgáló szakembereink befejezték a Margitsziget faállományának átvizsgálását. A faállományt kifejezetten jó állapotban találták, abban csak minimális károk keletkeztek az árvízzel összefüggésben.” – erősítette meg a Főkert. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Mivel a talajviszonyok továbbra sem stabilak, nem nyitható újra a sziget, legalábbis egyelőre. Miután a különböző telítettségű talajrétegek egymáshoz képest elmozdulhatnak, az akár a fák kiemelkedését is okozhatja, és 2013-ban az árvíz során már tapasztaltak hasonlót.

A talajviszonyok nem stabilak

„A talajviszonyokat viszont továbbra sem lehet stabilnak tekinteni. A sziget területe ebből a szempontból változatos képet mutat, bizonyos magasabban fekvő területek már kiszáradtak, azonban vannak olyan, mélyebben fekvő területek, melyeknek csak a felső rétegei száradtak ki. A különböző telítettségű talajrétegek egymáshoz képest elmozdulhatnak, ami akár a fák kiemelkedését is okozhatják – hasonló jelenségnek tanúi lehettünk már a 2013-as árvíz során is. Egyelőre még több helyen lehet találkozni magas talajvízzel vagy belvízzel.”

Sok tényező játszik szerepet az újranyitásban, és mivel a szakemberek csak egy teljesen biztonságos szigetet hajlandóak átadni, várnunk kell. Miután erőteljesen esik az eső, esős napok ezek, a turisták sem veszítenek sokat a bezárással, aligha sétálgatnának a nagy esőben.

„Bár a talajvíz visszahúzódása, a talaj kiszáradása megkezdődött, az elkövetkező napok csapadékos időjárása ezt a tendenciát lassíthatja, a felső, kiszáradt réteg újra telítődhet, megtörténhet, hogy a mélyebb rétegek magasabb nedvességtartalma miatt a víz nem tud elfolyni, és a balesetveszély újra megnő. Továbbá az eső hatására a fák ágazatának és lombozatának súlya megnőhet, így a fák még kisebb szél hatására is könnyebben elmozdulhatnak.”

Indokolt a sziget lezárásának hosszabbítása

Többek között a 24.hu is beszámolt az ideiglenes lezárásról, majd a Főkertnél megjegyezték, szakmailag indokolt a sziget lezárásának hosszabbítása, de arról nincs pontos tájékoztatás, melyik napon nyílhat újra a Margitsziget. Ha a balesetveszély teljesen elmúlt, megadják a zöld jelzést, addig viszont nem.

„A kockázati tényezők figyelembevételével az egyetlen felelős, szakmailag is indokolt döntés a Margitsziget lezárásának meghosszabbítása, melynek feloldására abban az esetben lesz lehetőség, ha a balesetveszély teljes mértékben elmúlt.”

„Amennyiben ezt az időjárási körülmények is lehetővé teszik, a kritikus területek állapotát október 7-én, hétfőn mérjük fel újra, majd szakembereink ezt követően tesznek javaslatot a további, az esetleges nyitásra vonatkozó intézkedésekre.”