Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

88%-os halálozási aránnyal járhat a Marburg-vírus, de miről is van szó pontosan?

A WHO jelentése szerint nyolc ember vesztette életét a veszélyes Marburg-vírus miatt Tanzánia északi részén, miközben a szervezet további megbetegedésekre számít a közeljövőben.

...svg content...Fotó: Majomhimlõ elleni oltást adnak be egy férfinak a Los Angeles-i Barnsdall Art Parkban 2022. augusztus 9-én. A betegség terjedése miatt Los Angelesben oltóklinikákat létesítettek, amelyek csak bizonyos kockázati csoportok számára teszik elérhetõvé a védõoltásokat. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) július 23-án globális egészségügyi veszélyhelyzetet rendelt el a majomhimlõ miatt. MTI/EPA/Carloine Brehman
Külföld

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója, Tedros Adhanom Ghebreyesus szerdai közleményében elmondta, hogy a betegségfelügyelet javulásával párhuzamosan további esetek várhatók az afrikai országban. A Marburg-vírus, amely az Ebola közeli rokona, akár 88%-os halálozási arányt is okozhat a fertőzöttek körében.

A WHO adatai szerint a vírusfertőzés tünetei hirtelen jelentkeznek magas láz, erős fejfájás és súlyos rosszullét formájában. A harmadik napon súlyos hasmenés, hasi fájdalom és görcsök, valamint hányinger és hányás is jelentkezhet. Egy héten belül számos betegnél súlyos vérzéses tünetek alakulhatnak ki, például bőr alatti vérzés, belső szervi vérzések, vagy vérzés olyan testnyílásokból, mint a száj, a szem vagy a fül.

A halálos kimenetelű esetekben az elhalálozás általában a nyolcadik vagy kilencedik napon következik be, és noha a WHO szerint az átlagos halálozási arány körülbelül 50%, ez a törzstől és a fertőzés kezelésétől függően akár 88%-ra is emelkedhet.

A járvány terjedése és megelőzése

A vírus eredetileg gyümölcsdenevérektől terjed át az emberre. Emberről emberre a fertőzött személyek testnedveivel való közvetlen érintkezés útján, illetve a szennyezett felületekkel és anyagokkal, például ágyneművel való kapcsolat révén terjed, a fertőzött személy pedig mindaddig fertőzőképes marad, amíg vérében jelen van a vírus.

Történelmi háttér és jelenlegi helyzet

1967 és 2022 között összesen 15 Marburg-járványt dokumentáltak. Ezek közül a legnagyobb a 2004-2005-ös angolai járvány volt, amely során 252 ember fertőződött meg. A Forbes írása szerint a 2024. szeptember 27-én Ruandában kitört járványt már december 20-án sikerült megfékezni, ám ezalatt a rövid idő alatt is 15 halálos áldozatot követelt és 66 megbetegedést okozott. 2023-ban a Ruandával határos tanzániai Kagera régióban pedig legalább öt ember vesztette életét a vírus miatt.

Kezelési lehetőségek és kutatások

Bár jelenleg nincs engedélyezett vakcina vagy specifikus gyógyszeres kezelés a Marburg-vírus ellen, a tüneti kezelés, különösen a megfelelő folyadékpótlás javíthatja a túlélési esélyeket. A kutatók jelenleg öt potenciális vakcinajelöltet is vizsgálnak, amelyek ígéretes eredményeket mutattak az állatkísérletekben.

A WHO közleménye szerint a jelenlegi tanzániai járvány kockázata nemzeti és regionális szinten is magasnak nevezhető, azonban globális szinten alacsony, így egyelőre nem kell attól tartanunk, hogy az öreg kontinensen is megjelenne.

88%-os halálozási aránnyal járhat a Marburg-vírus, de miről is van szó pontosan?

88%-os halálozási aránnyal járhat a Marburg-vírus, de miről is van szó pontosan?

A WHO jelentése szerint nyolc ember vesztette életét a veszélyes Marburg-vírus miatt Tanzánia északi részén, miközben a szervezet további megbetegedésekre számít a közeljövőben.

Irodistáknak hasznos lehet: így kompenzálhatunk 10 óra ülőmunkát

De az is sokat számít, ha napközben nem egyfolytában csak ülünk: néhány perc séta, fél-egy óránként egy kis nyújtózás is pozitív hatással lehet ránk.

Nagyon sokat érhet, ha ilyen húszforintos lapul a zsebedben

A 2023-ban forgalomba került, tízforintos lapkára nyomott húszforintos érme akár 40 ezer forintot is érhet a gyűjtők számára.