Már most borítékolható a tumultus az Everesten
Év eleje óta már 1046 mászó kapott engedélyt 24 csúcsra Nepáltól, amivel 5.6 millió dollárt keresett a kormány.
A Reuters jelentése szerint rekordszámú hegymászó támadja meg idén a világ legmagasabb hegycsúcsát a tavaszi szezonban, mindez azonban felveti a dugótól való félelmet, amely már az utóbbi években is jellemző volt a mászás utolsó szakaszaiban.
A túlzsúfoltság és a viszonylag tapasztalatlan hegymászók nagy száma volt a fő tényező 2019 májusában is, amikor az elmúlt évek egyik leghalálosabb mászószezonjában kilenc ember halt meg a 8849 méter magas csúcson.
Már csak néhány napja maradt beszerezni az engedélyeket azok számára, akik május végéig, a legkedvezőbb időjárási ablakban szeretnék megmászni az Everestet, ám az ország már eddig is rekordszámú, 463 engedélyt adott ki az Everest megmászására március és május között, szemben a 2021-es 409 engedéllyel.
Szakértők szerint mindez akár komoly problémákhoz is vezethet, ugyanis már az elmúlt években is sorra érkeztek azok a képek, amelyeken hosszú sorban várakoznak az emberek a mászás utolsó szakaszában, hogy feljussanak a csúcsra.
A világ 14 legmagasabb hegycsúcsa közül nyolcnak otthont adó Nepált gyakran kritizálják egyes nyugati hegymászók, amiért bárki megmászhatja az Everestet, aki ki tudja fizetni a 11 000 dolláros engedélyezési díjat, amit a kormány tagad.
Idén a kínai állampolgárok kapták a legtöbb engedélyt, szám szerint 96-ot, őket követik az amerikai hegymászók 87 engedéllyel, míg az indiai hegymászók eddig 40 engedélyt kaptak.