Már a portugálok is egyre nehezebben viselik a turistákat
A rekordszámú látogató érkezése feszültséget okoz a helyi közösségekben, miközben az ország gazdasága profitál az idegenforgalomból.
Az elmúlt években Portugália, különösen Lisszabon és Sintra jelentős növekedést tapasztalt a turisták számában, ami vegyes reakciókat váltott ki a helyi lakosokból és a döntéshozókból egyaránt. Csak júniusban több mint 3 millió turista látogatott az országba, ami jól szemlélteti az idegenforgalom mértékét.
A turizmus robbanásszerű növekedése azonban számos kihívást hozott magával, Lisszabonban például az ingatlanárak emelkedése részben a rövidtávú szálláshelyek iránti megnövekedett keresletnek tudható be, a város utcáin pedig a háromkerekű tuk-tuk taxik elszaporodása okoz közlekedési problémákat.
Egy helyi lakos megfigyelése szerint az elmúlt 5-6 évben vált különösen érezhetővé a turizmus hatása a fővárosban, aminek bár elismerik a gazdasági előnyeit, sokan úgy vélik, hogy a változások összességében negatívan befolyásolják életminőségüket.
Sintrában, amely az UNESCO világörökség része, szintén érezhető a turisták növekvő jelenléte. Egy helyi lakos a fenntartható turizmus fontosságát hangsúlyozza, és arra ösztönzi a látogatókat, hogy legyenek tekintettel a helyi közösség igényeire.
Filipe Anacoreta Correia, Lisszabon alpolgármestere szerint olyan megoldást kell kidolgozniuk, amely megtartja az idegenforgalmi adóból származó bevételeket, de közben a városban élők érdekei sem sérülnek.
A Portugáliában tapasztalt probléma nem egyedülálló, hiszen világszerte egyre több népszerű úti cél küzd hasonló kihívásokkal, a helyiek tiltakozása pedig nyomást gyakorol a politikusokra, hogy új megoldásokat dolgozzanak ki.
Korábban Barcelonában, Velencében és Mallorcán is tüntetések zajlottak a túlzott turizmus ellen, miután az az általános vélekedés szerint ellehetetleníti a helyiek lakáshoz való jutását.