A magyarországi baloldal hibája: nem tud nacionalista lenni
A környékbeli országokban ma is nyernek baloldali pártok választásokat, azonban van egy jelentős különbség köztük és magyarországi baloldal között: ők nacionalisták.
Hubai László választástörténész kifejtette a véleményét a magyarországi baloldal kapcsán a Népszava kérdésére, akik arra várták a választ, hogy miért van az, hogy „a jobboldal nálunk száz éve azt hiszi, hogy csak ő hivatott a magyar érdekek képviseletére. A baloldal viszont ezt több mint tíz éve nem tudja elhitetni a választókkal“.
„A környékbeli országokban ma is nyernek baloldali pártok választásokat, csakhogy ezek a pártok mind nacionalisták. Nálunk a baloldal nem tud nacionalista lenni“ – jelentette ki Hubai.
Hozzátette, hogy „Magyarországon, amikor a 19. században beindult a kapitalizmus, nem csak a polgárság volt döntően zsidó, német vagy cseh-morva eredetű, hanem a soknemzetiségű magyar birodalomban maga a munkásság is soknemzetiségű volt“.
A Népszava példáját hozta fel: „1873-ban alapították a Népszavát, a szociáldemokraták lapját. Amikor 1905-ben napilap lett, németül is megjelent, hetente-kéthetente pedig románul és szlovákul is. Az I. világháború után a szociáldemokrata párt, amikor a régi vezetőkkel újraszerveződött, egyértelműen elítélte a nacionalizmust“.
Elmondta, hogy teljesen mindegy, hogy ő mit gondol arról, hogy szükséges-e, hogy a baloldal nacionalista legyen, de kifejtette, hogy „Magyarországon a baloldal nem tud az lenni, éppen a történelmi okok miatt. Voltak már erre kísérletek, de az emberek nem hiszik el, nem fogadják el autentikusnak“.
„A Magyar Szocialista Párt azzal is hiába próbálkozott, hogy megemlékezzen történelmi évfordulókról, megrajzolja a saját történelmi folytonosságát. Egyébként ezzel a kérdéssel a baloldali értelmiség se nagyon foglalkozott“ – tette hozzá.