Magyarországon is berobbanhat az új Covid-variáns
A virológusok már hetek óta készülnek az esetszámok növekedésére.
Kemenesi Gábor virológus szerint Magyarországon is megjelenhetett az új Covid-variáns, a FLiRT, amely az omikron JN.1 változatának egyik alváltozata. Mint ismert, a FLiRT alváltozatait az Egyesült Államokban azonosították, a KP.3-at és az LB.1-et, ám immár Olaszországban is rohamosan nőnek az esetszámok. A szakértők szerint ehhez a sportrendezvények – például a labdarúgó Európa-bajnokság és az olimpia –, valamint a nyári utazások is hozzájárulnak. Már hetek óta készülnek arra a virológusok, hogy a betegség nyáron berobban.
„A vírusnál teljesen természetes folyamat, hogy változik. Mindig ahhoz képest változik, amilyen a helyzet. Jelen pillanatban a bolygón már végigment, folyamatosan jelen van. Teljesen természetes, hogy csiszolgatja magát. Ami érdekessé teheti a történetet és a Covidra ez jellemző lehet, azok a nyári csúcsok. Elindultak az esetszámok bizonyos területeken felfelé” – mondta a virológus az RTL Híradóban, amelyből az Index szemlézett. Érdemes megjegyezni: a FLiRT általános légúti fertőzéses tünetekkel – lázzal, fejfájással, orrfolyással – jelentkezik, a szag- és ízérzék elvesztése kevésbé jellemző.
A szakértő szerint ritkán fordul elő, de a fertőzés egészséges fiataloknál is okozhat komoly szövődményeket. Azonban kifejezetten vigyázniuk kell a vírusváltozattal az időseknek, a krónikus és daganatos betegeknek, valamint a szervátültetetteknek. „Ha valaki olyan helyre megy, ahol lehet tudni, hogy esetleg sok eset van, vagy még kockázati csoportba is sorolható az illető, akkor annak azt lehet javasolni, hogy a befelé is szűrő FFP maszkokat hordja” – fogalmazott Kemenesi Gábor, hozzátéve: az oltást folyamatosan alakítják a vírus-variánsokhoz.
Ami azt jelenti, hogy a FLiRT-hez is meglesz a megfelelő vakcina hamarosan. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy a kansas-i állami ügyészség beperelte a Pfizer gyógyszergyártó vállalatot, azzal vádolva, hogy a cég félrevezette a nyilvánosságot a COVID-19 elleni vakcinájával kapcsolatban, elhallgatva annak kockázatait, miközben hamis állításokat tett annak hatékonyságáról. A Thomas megyei kerületi bíróságon benyújtott keresetben az állam azt állítja, hogy a New York-i székhelyű gyógyszergyártó állítólagos hamis állításai sértették a kansasi fogyasztóvédelmi törvényt, ezért kártérítést követelnek.