Veszélyben egy újabb ágazat jövője, eltűnhet a boltokból a hazai tojás
A termelők úgy vélik, a forgalmazóknak és kereskedőknek szerepet kellene vállalniuk a magyar tojástermelés fenntartásában, és áraikkal el kellene ismerniük a megnövekedett költségeket.
Újabb ágazat jövője került veszélybe az uniós piacon tapasztalt túlkínálat és az emelkedő költségek miatt; a magyar tojástermelők kongatták meg a vészharangot, ugyanis csaknem egy éve az önköltségi ár alatt kénytelenek eladni terméküket.
A Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetsége szerint a megugró energia- és takarmányárak, valamint munkaerőköltség veszélybe sodorták az ágazat jövőjét, és manapság a tojáspiaci szereplők többségének három-öt forintos veszteséget kell elkönyvelnie minden egyes eladott tojás után.
A termelők költségeinek megtérüléséhez legalább 40 forintot kellene kapniuk egy a legolcsóbb technológiával megtermelt, közepes méretű tojásért, az Agrárközgazdasági Intézet adatai szerint azonban az átlagos csomagolóhelyi ár is alig lépi túl a 31 forintot – számolt be a Magyar Nemzet.
„A hazai termelők jó minőségű, élelmiszer-biztonsági szempontból megbízható és ellenőrzött tojásokkal látják el a fogyasztókat. A legfrissebb tojások tőlük érkeznek a boltok polcaira, és a rövid ellátási lánc miatt a biztonságos tojáskínálat a Magyarországon megtermelt termékekkel garantálható a legkisebb ökológiai lábnyom mellett”
– nyomatékosította a szövetség.
Az állattartók úgy vélik, megoldást jelentene, ha a forgalmazók és kereskedők hozzájárulnának az ágazat életben tartásához, és áraikkal elismernék a költségnövekedéseket. Mindennek nem kellene a fogyasztói árakat befolyásolniuk, átlagos árrés alkalmazása esetén ugyanis érdemben nem változnának a bolti árak sem.