Magyar kutatók találmánya hozhat áttörést a mezőgazdaságba
Az „E-orr” a rovarok szaglóreceptorainak működését utánozza.
Az Agrártudományi Kutatóközpont és ELTE együttműködése révén valósult meg az a projekt, ami lehetővé teszi a mezőgazdasági területek komplex illatanyag mintázatának meghatározását, hogy előrejelezhetővé váljon a kártevők és kórokozók jelenléte.
Az „E-orr” a rovarok szaglóreceptorainak működését alkalmazza, mivel az nagyságrendekkel érzékenyebb a fizikai érzékelőknél. hogy egy mesterséges szaglórendszert hozzon létre. Ehhez hasonló, gyakorlatorientált módszer eddig nem létezett, és várhatóan jelentős károktól óvja majd meg a mezőgazdaságot.
„A növényi precíziós védelem szempontjából hasznos, hogyha egy laborvizsgálat következtében, időben tudunk szólni a gazdának, hogy bizonyos mintákban találhatóak fertőzésre utaló vegyületek, akkor adott esetben az adott mintavételi pont környezetében megtudja állítani ezeknek a fertőzéseknek a terjedését”
– ismertette Dr. Lukács Péter, a kutatás szakmai vezetője.
Az új módszer segítségével nem szükséges növényvédőszerekkel kezelni a termőföld teljes területét, ami egyrészt gazdaságosabbá teszi a termelést, másrészt a biogazdálkodásnak is utat enged.
Dr. Milics Gábor, a MATE tanszékvezető docense úgy véli, a mezőgazdaság digitális átállása miatt sok új fejlesztés kerül napi használatba, beleértve az adatszolgáltatás alapját jelentő szenzortechnológiát. A precíziós mezőgazdálkodás során a legfontosabb tényező a megfelelő adatok begyűjtése, ehhez pedig megfelelő szenzorok kialakítása szükséges.