Jelentős pénzt biztosít a kormány a kórházi klímák javítására
Jelentős pénzt biztosít a kormány annak érdekében, hogy a kórházi klímák rendben legyenek.
Az idei hőhullám egyértelműen erősebb volt, és hosszabb ideig is tartott, ami gyakorlatilag mindennek és mindenkinek feladta a leckét. A súlyos hőségben érezhetően többen vesztették életüket, egy postás életét sem lehetett már megmenteni, akit az intenzív osztályon ápoltak, miután rosszul lett.
Komoly problémát okoz a hőség a kórházak számára is, és nem egy esetben kellett leállítaniuk egyes osztályok működését a légkondicionáló meghibásodása miatt. Ugyanakkor a kórházak többségében minden a megszokottak szerint haladt előre, nem volt szükség tömeges átszervezésekre.
A kormány pedig reagált a helyzetre, és jelentős összeget tesz elérhetővé annak érdekében, hogy a kórházbak megbirkózzanak a helyzettel, és felkészüljenek a következő évekre. Várhatóan ennél is melegebb időjárás fogja sújtani a rendszereket 2025-ben és azon túl.
1,3 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre
A hőhullám miatt nyolcvanegy kórházból összesen négyben kellett átszervezni a műtéteket, a kórházi klímák javítására 1,3 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre idén – mondta el a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára hétfőn reggel a Kossuth rádióban.
Takács Péter hozzátette, kisebb üzemzavarok mindenhol voltak, de egyetlen beteg sem maradt ellátatlanul, akinek azonnali orvosi beavatkozásra volt szüksége. A problémákat a kórházak belső ellátásszervezéssel meg tudták oldani.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a hőhullámokhoz való alkalmazkodás érdekében három éve folyik a kórházi klímák modernizálása, ez idő alatt a kormány több mint 10 milliárd forintot fordított a területre. Budapesten és környékén, illetve a nagyobb vármegyei kórházak közül 14-ben történt teljes klímacsere.
A műtőket ellátó klímák
Takács Péter kiemelte, a műtőket ellátó klímáknak olyan levegőt kell biztosítani, hogy kórokozók ne juthassanak a nyílt műtéti sebekbe, ezért nagy méretű és költséges berendezések. A Kútvölgyi kórházban egy teljes emeletet foglal el a légkondicionáló.
Az egészségügyi államtitkár szólt arról is, hogy a berendezések javítását számos esetben alkatrészhiány lassítja, ezért ipari, konténer méretű mobil klímák beszerzésének lehetőségét vizsgálják, hogy a lehető leghamarabb pótolni lehessen a kiesett hűtőkapacitást.
Takács Péter a témáról az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, sajnos a klímaváltozás miatt nálunk is napi gyakorlat lehet, ami a mediterrán országban már két évtizede megszokott, hogy a legnagyobb hőterhelés idején néhány nappal eltolják a halasztható műtéti beavatkozásokat.
Az államtitkár szólt arról is, hogy szerdán és csütörtökön tanácskoznak Budapesten az unió egészségügyi miniszterei. Kiemelt téma lesz az európai egészségügyi rendszerek ellenállóvá tétele a klímaváltozás hatásaival szemben. Magyarország uniós elnöksége segít ennek előmozdításában, azonban ez nemcsak egészségügyi, hanem energetikai, iparfejlesztési kérdés is, tehát közös európai koordinációra van szükség – mondta Takács Péter.
Liner/MTI