Beszédes számok, Magyarország erős tagja a NATO-nak
Ugyan Magyarországnál vannak nagyobb országok is a NATO-ban, erős tagja a katonai szövetségnek.
Kósa Lajos (Fidesz) a védelmi kiadásokról szólva kiemelte: a szomszédunkban, illetve a Közel-Keleten kitörő háborúk részben annak a következményei, hogy a nemzetközi békét biztosítani hivatott NATO nem költött annyit védelmi kiadásokra, ami kellő elrettentő erővel bírt volna.
Minden, amit ezzel kapcsolatban látnak – a kétségbeesett támogatási politika, a fegyverszállítások – eső után köpönyeg – értékelt. Rámutatott: jóval korábban kell fegyverekre költeni ahhoz, hogy a békét meg tudják védeni, mert ha már kirobbant a háború, akkor már késő.
Magyarország hosszú ideig olyan magatartást tanúsított a honvédelem területén, ami meghökkentő és példátlan – mondta és felrótta a baloldali kormányoknak a honvédelem és a védelmi ipar drámai mértékű leépítését. A trianoni békediktátum ehhez képest fegyverkezési program volt – fogalmazott.
Magyarország számára fontos a NATO
Ahhoz, hogy a NATO biztonságát maguk mögött tudjuk, a tagállamoknak is erőfeszítéseket kell tenni – húzta alá. Kósa Lajos felidézte: a 2010-es közepén meghirdették a Zrínyi Honvédelmi és Haderőfejlesztési Programot, amit azóta is következetesen végrehajtanak. Kitért az önkéntes katonák számának jelentős növelésére és arra, hogy minden haderőnemben folytatják a fejlesztéseket.
A védelmi iparra fordított kiadások is jelentős mértékben nőnek – tette hozzá. Jelezte, a büdzsében a védelmi kiadásokra fordított összeg 1,7 milliárd forint, és ezzel a NATO-országok középmezőnyében vannak a GDP-arányos védelmi kiadásokat tekintve.
Ez a költségvetés a békét is szolgálja, a kormány gondoskodik Magyarország védelméről, eleget tesz a vállalt szövetségi politikának – hangsúlyozta. Kiemelte, Magyarország a GDP 2,1 százalékával teljesíti a követelményeket, és az előírt NATO-kötelezettséget, ha nem is sokkal, de meghaladja. Magyarország, ha a számokat nézik, erős tagja a NATO-nak – rögzítette.
Úgy fogalmazott, mi a védelmi szövetségbe léptünk be, ami arra hivatott, hogy a tagjait védje és nem messzi országokban szálljon be háborús cselekményekbe.
MTI