Tovább düböröghet a magyar gazdaság 2022-ben, ám akadhatnak bökkenők
Jelentős eltérés mutatkozik az elemzők által megfogalmazott növekedési várakozásokban: vannak, akik szárnyaló gazdaságot prognosztizálnak, mások szerint azonban csak enyhe erősödésre számíthatunk.
Egyelőre semmi jele a növekedés lassulásának, az első kéthavi adatok szerint a tavalyi utolsó negyedévhez képest érdemben gyorsulhatott a magyar gazdaság kibocsátása – nyilatkozta a Világgazdaságnak a Takarékbank vezető elemzője, Suppan Gergely.
Azért, mert egy-két cég leáll vagy egy-egy műszak kiesik a termelésből, még nem beszélhetünk lassulásról – magyarázta a szakértő.
Gyakorlatilag ömlik a külföldi működő tőke a gazdaságba, a nagyobb piaci szereplők egymás után jelentik be a legújabb beruházásaikat, ahogy a fogyasztás is lendületesen növekszik az első két hónapban kifizetett 1200 milliárdos osztogatásnak köszönhetően, ami egyedüliként aggodalomra ad okot az a külső környezet romlása, például Németország recesszióba süllyedhet.
A Magyar Nemzeti Bank és a kormány előrejelzése is elmarad a Takarékbank elemzőjének várakozásától, a jegybank 2,5 és 4,5 százalék közötti bővülést jósolt márciusi inflációs jelentésében, és Varga Mihály pénzügyminiszter is jócskán lerontotta a tavaly év végén prognosztizált 5,9 százalékos ütemet: március végén a Figyelőnek adott interjújában 3–4 százalék közé tette az idei növekedés mértékét.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője úgy gondolja, hogy az orosz–ukrán háború gazdasági hatásai miatt 2022-ben mindössze 2,5 százalékkal bővül a magyar GDP. Az egyik legfőbb gond a cserearányok romlása: az energiahordozók ára meredeken emelkedik, miközben a feldolgozott termékeké jóval kisebb mértékben növekszik.
Ezenkívül mutatkozik elbizonytalanodás a beruházási döntésekben, a fogyasztói bizalom a magyar export esélyeit is csökkenti, ezért szükség lehet egy költségvetési kiigazításra, ami negatív hatással járhat a gazdasági növekedés tekintetében.