Magyar építőipar: „Az alapanyagok piacán bekövetkezett árrobbanás felborítja az eredeti ütemterveket“
Az év elején tapasztalt drasztikus drágulás komoly hatást gyakorolt az építőiparra, sok esetben szükségessé vált a szerződések módosítása, az árak kiigazítása, a műszaki tartalom megváltoztatása és a feladatok átütemezése.
Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szövetségének (ÉVOSZ) elnöke elmondta a szakmai szervezet 400 vállalkozást érintő friss felmérésével kapcsolatban, hogy bár az év első felében tapasztalt drasztikus drágulás fékeződni látszik az építőanyagok piacán, a hazai iparágak szereplői szerint 2021 végéig nem számíthatunk arra, hogy visszatérünk az év elején tapasztalt árakhoz.
A felmérés eredményei megmutatták, hogy az építőipari alapanyagok, berendezések drágulása, a munkaköltség növekedése és az ágazatot sújtó munkaerőhiány nehéz helyzetbe hozta a tervezőket, a kivitelezőket és a megrendelőket – írja a Pénzcentrum.
Az árváltozások miatt elengedhetetlen a kompromisszumos megoldás megtalálása, azonban ez nem minden esetben sikerül. A kivitelezők nyeresége csökkent, ugyanis a költségnövekedés meghatározó részét nem tudták érvényesíteni a korábban vállalt árak szerint.
A megkérdezett vállalkozások bíznak benne, hogy az év hátralevő részében sikerül megfékezni a termékek és szolgáltatások drágulását, valamint biztosítani a megnövekedett kereslet folyamatos kielégítéséhez szükséges alapanyag-ellátást. Szerintük csökkenteni kell az import áruk arányát, hogyha mégis külföldről behozott anyagot kell választani, az érkezzen a szomszédos országok valamelyikéből.
A digitális szoftverek a tervezési, kivitelezési hiányosságok gyors feltárásában nyújtanak segítséget, valamint figyelembe veszik az emberi tényezőt is. Bár a fogyasztóvédelem ellenőrzése alapján az augusztus végéig vizsgált félezer kereskedelmi egység 60 százalékát érték jogsértésen, a mulasztók negyede már az ellenőrzés idején pótolta a hiányosságokat.