Megszűnt a sztrájkveszély a Magyar Állami Operaházban
A Magyar Állami Operaház vezetése és a dolgozókat képviselő szakszervezetek új kollektív szerződést írtak alá, amely jelentős változásokat hoz az intézmény működésében.
A Magyar Állami Operaház főigazgatója és a munkavállalókat képviselő két szakszervezet, a Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete valamint az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezete csütörtökön aláírták az új kollektív szerződést. A szerződés aláírásával egyidejűleg a szakszervezetek visszavonták a korábbi sztrájkfelhívást, amely márciusban több napos munkabeszüntetést eredményezett, zavarva ezzel az előadások rendszeres megtartását.
A márciusi sztrájk felfüggesztése után következett egy hónapnyi intenzív tárgyalás, amely során a felek egy közbenső megállapodást kötöttek. Ennek eredményeképpen most érvénybe lépett az új bérmegállapodás is, amely jelentős béremelést ír elő a dolgozók számára. Első lépésben 10 százalékos bérfejlesztésről állapodtak meg, amely július 1-től lép életbe, míg a második ütemben 20 százalékos alapbéremelés következik október 1-től.
Az új szerződés értelmében a dolgozók már megkapták az új cafeteriajuttatás első felét, 140 ezer forint értékben SZÉP-kártyán, és hamarosan kezdődik az új munkaszerződések aláírása is. A béremelések és egyéb juttatások növelése mellett az Operaház vezetése további intézkedéseket is bejelentett, többek között a nyári előadások számának megduplázásáról, a műsorterv módosításáról és új jegyárstruktúrák kialakításáról.
A közlemény szerint a megállapodások következtében a kollektív munkaügyi vita, amely 2017 óta állt fenn, lezárult, és a sztrájkveszély megszűnt. Ennek eredményeképpen a Borisz Godunov ősváltozatának premierje és minden további előadás a tervezett keretek között, biztonságosan megtartható.