Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
354,16 Ft
Euró
394,02 Ft
Font
467,74 Ft
Bitcoin
58,143 $

Izzó magmából álló óceán lephette be egykor a Hold déli sarkát

Az indiai Csandraján-3 küldetés bizonyítékot is találhatott erre.

...svg content...Fotó: X / ISRO
Világűr
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A tudósok szerint izzó magmából álló óceán lephette be egykor a Hold déli sarkát. A beszámolóban megjegyzik: a szakértők régóta sejtették, hogy több milliárd éve olvadt kőzetek lehettek az égitest felszínén, az indiai Csandraján-3 küldetés azonban bizonyítékot is találhatott erre. Mint ismert, az indiai űreszköz augusztus 23-án sikeres landolást hajtott végre a Hold kevéssé ismert déli pólusa közelében.

Ezzel pedig India lett az első ország, amelynek ezt sikerült elérnie, egyúttal a negyedik – az Egyesült Államok, az egykori Szovjetunió és Kína után –, amely leszállóegységgel landolt az égitest felszínén. Narendra Modi indiai miniszterelnök akkor azt nyilatkozta, hogy mindez nemcsak India, hanem az egész világ sikere, hiszen „új utakat nyit más országok Hold-missziói előtt”. Soron kívül Lassan, de biztosan naposra fordul a borongós időjárás kedden, csak elszórtan lehetnek záporok

Célként pedig azt említette, hogy szeretnék megfejteni az égitest „rejtélyeit”, illetve „megoldásokkal szolgálnának a Föld kihívásaira”. A 24.hu a BBC cikke alapján azt írja, nem sokkal a landolás után működésbe lépett a Pragján nevű holdjáró, amelynek feladata az égitest talajösszetételének vizsgálata, és fagyott víz keresése volt az égitest addig feltáratlan részén.

Az eszköz által vett minták alátámasztják, hogy amikor a Hold létrejött – nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt – forró magma boríthatta a felszínét. Ezután az égitest lassan elkezdett lehűlni, amelynek következtében a felszínre úszott egy könnyű, anortozit nevű ásvány, amelyből később a Hold szilárd felszíne kialakult – részletezik.

A tudósok emellett egy 4 milliárd éve történt aszteroidabecsapódás nyomait is felfedezték, amelyről úgy hiszik, az hozhatta létre a Déli-sarki Aitken-medencét, a Naprendszer egyik legnagyobb kráterét – derül ki a cikkből. De korábban azt is megírtuk, hogy a tudósok meglepő dolgot találtak a Holdról hazatért kínai űrszonda által szállított kőzetmintákban. Valamint kifejtettük, mi lesz az égitesten hagyott tárgyak sorsa.