Ezért annyira elviselhetetlen a magas páratartalom és a hőség párosa
Van egy pont, amit már nem tud tolerálni a szervezetünk, sokkal jobban bírjuk a száraz meleget.
Biztosan sokaknak ismerős a fülledt meleg kifejezés, amikor egy kiadós nyári zápor után kisüt a nap és hirtelen dupla olyan forrónak érződik a levegő, mint a zuhé előtt. A jó hír, hogy ez teljesen természetes jelenség, a rossz, hogy nem igazán szereti az emberi szervezet és egyre többször fordul elő.
Köztudott, hogy izzadással hűtjük magunkat, ami megakadályozza, hogy túlzottan felhevüljünk és hőgutát kapjunk. Ám amikor a páratartalom már 100 százalék közelében van, egyszerűen nem tud több nedvességet felvenni, így nem párolog el a verejtékünk, ami miatt nem tudunk lehűlni.
Ez nem csupán kellemetlen, de veszélyes helyzet is, és egyre gyakrabban találkozhatunk hasonló problémákkal a klímaváltozás miatt. A kritikus állapot 35 fok fölött következhet be, ekkor már az árnyék és a folyadék sem segít megakadályozni a túlhevülést.
„Fiziológiailag van egy pont, amikor a hőség és a páratartalom miatt gyakorlatilag lehetetlenné válik az akklimatizálódás” – mondta Colin Raymond a Amerikai Tudományfejlesztési Társaságnak, aki egy kapcsolódó tanulmányban vizsgálta a jelenséget.