Ma egy aszteroida fogja megközelíteni a Földet
A NASA földközeli objektumokkal foglalkozó intézménye, a CENOS megfigyelései alapján a 2020 EF elnevezésű aszteroida akár hangrobbanást is okozhat. Az űrügynökség szerint azonban pánikra nincs ok, mivel a szikla túl kicsi, így elégne a Föld légkörében.
Jelenleg az aszteroida egy Föld körüli pályán 16 ezer km/h-val tart bolygónk felé. A CNEOS kutatói szerint az objektum átmérője körülbelül 30 méter lehet – írja az IBTimes.
A 2020 EF az Aten-aszteroidák csoportjába tartozik, keringésük pedig sokszor azonos a Földével, néha viszont keresztezik azt. A mostani űrszikla egy elég széles, ovális pályán mozog a Nap körül, gyakran bolygónkkal teljesen azonosan. A NASA által felvázolt diagramokból kiderül, hogy többször is elhaladt már bolygónk mellett az aszteroida, ma lesz azonban a legközelebb.
A 2020 EF látogatása után egy jóval robusztusabb, 2020 DP4 elnevezésű űrszikla kerül majd földközelségbe, ami sokkal nagyobb sebességgel tart planétánk felé.
A 30 méteres szikladarab valószínű akkor sem okozna problémát, ha belépne a Föld atmoszférájába, mivel hamarabb esne szét darabokra és égne el, minthogy elérné a felszínt.
Legrosszabb esetben viszont okozhat hangrobbanást, ami hasonlíthat a híres, 2013-as cseljabinszki esetre, de a NASA szerint ettől nem kell tartanunk. Oroszországban akkor a robbanás fénye harmincszor volt erősebb, mint a Napé, több embernek pedig ideiglenes vakságot és szemfájdalmakat okozott.