Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Lubickol az alkoholban a norvég lakosság a koronavírus miatt

A skandináv országban bezártak a kocsmák, a bárok és az éjszakai szórakozóhelyek, az emberek otthon kénytelenek átvészelni a koronavírus-járványt. Ennek viszont felettébb örül az állami italgyártó vállalat.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az állami tulajdonban lévő, alkoholos italokat gyártó norvég Vinmonopolet a pandémia hatására bevezetett intézkedéseknek köszönhetően óriási bevételekre tett szert. Gazdasági mutatójuk folyamatosan emelkedik; múlt héten összesen 2,1 millió litert értékesített a cég a megszokott heti 1,6 millióhoz képest.

„Sokkal többet adunk el jelenleg, mint máskor. Az lehet az ok, hogy teljesen megszűnt az éjszakai élet, leállt a külkereskedelem és az adómentes árusítás. A bezárások miatt az emberek a mi üzleteinket látogatják fel alkoholos italok vásárlása céljából.” Soron kívül Zelenszkij közölte, várja Trump javaslatait az orosz-ukrán háború lezárására

mondta Jens Nordahl, a Vinmonopolet kommunikációs menedzsere a norvég TV2-nek.

Az egy főre jutó mennyiség is jelentősen növekedett. A koronavírus-járvány előtti heti 2,2 liternyi ital jutott egy emberre, ez az adat a múlt héten 3 literre nőtt. A hirtelen történő gazdasági fellendülés ellenére Nordahl óvatosságra int, szerinte elkerülendő lenne a mértéktelen fogyasztás.

Fotó: Pixabay

„Ez egy üveg alkoholt jelent vásárlásonként. Remélem, hogy a vevőink előre terveznek, esetleg a családnak vagy barátoknak vesznek italt, hogy elkerüljék a felesleges plusz bevásárló túrákat.”

összegezte Nordahl.

Meglepte a szakértőket ez a hirtelen robbanás az alkoholos italok piacán, mivel a korábbiakban pont az ellenkezőjét tapasztalták.

A 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások vagy a 2011. július 22-i, Anders Breivik által elkövetett tömegmészárlás hatására az emberek kevesebb alkoholt vásároltak, mint azelőtt. A krízis ekkor negatívan hatott az egész iparra.

Nemtetszését fejezte ki a tudatos fogyasztás mellett kampányoló Av og till szervezet a Vinmonopolet kapcsán.

„Nagyon könnyű vakáció módba kapcsolni, amikor otthonról kell dolgozni, mert másnap nincsenek kötelező megbeszélések és tárgyalások.”

figyelmeztetett a szóvivő, Randi Hagen Eriksrud.

A skandináviai országokban (Dániát kivéve) tradíció, hogy a 4,75% alkoholtartalom feletti italok gyártását állami monopóliumok kezébe adják. A kormány határozza meg az árakat és különböző rendeletek vannak az eladásokra is. Komoly gond ezekben az országokban az alkoholizmus és ezekkel a szabályozásokkal próbálják kordában tartani a helyzetet.

Norvégiában jelenleg 2 371 koronavírusos esetet tartanak nyilván, ebből 8 halálos kimenetelű volt.

A terjedés mértékének csökkentését a norvég illetékesek is komoly óvintézkedésekkel próbálják előségíteni. A legtöbb gyár bezárt, a cégek az alkalmazottakkat otthonról foglalkoztatják, betiltották a csoportos találkozásokat. Nem csoda, hogy ebben a nehéz időszakban sokan alkoholmámorba menekülnek.

ENSZ: a humanitárius munkások számára az idei év lett a leghalálosabb

Soha nem látott ütemben ölik meg a humanitárius dolgozókat.

Zelenszkij közölte, várja Trump javaslatait az orosz-ukrán háború lezárására

Az ukrán elnök emellett az afrikai országok, Ázsia és az arab államok vezetőinek javaslataira is nyitott.

Meglepően meleg lesz Pécsen vasárnap, Miskolc nem örül

Több mint 10 fokos lehet a különbség a két város között, ami igencsak jelentős, de még Budapesten is érezhetően hidegebb lesz, mint Pécsen.