Listán azok az országok, ahol már van fizetett menstruációs szabadság
Spanyolországban, Indonéziában, Japánban, Dél-Koreában, Tajvanon és Zambiában, de hazánkban is történtek lépesek ebbe az irányba.
Pár napja kiderült, hogy Európában elsőként Spanyolország vezet be fizetett menstruációs szabadságot (időtartam megjelölése nélkül), amelyhez orvosi igazolás szükséges, de sokan attól tartanak, hogy emiatt a cégek inkább a férfiakat részesítik majd előnyben a munkaerőfelvételnél.
Indonéziában viszont már 2003-ban elfogadtak egy erre vonatkozó törvényt, ami havi két nap fizetett menstruációs szabadságra biztosít jogot a ciklus első két napján, ám számos munkáltató csak havi egy napot engedélyez, vagy semennyit (talán azért, mert nem ismerik a törvényt, vagy figyelembe se veszik).
Japánban egy 1947-es törvény alapján a vállalatoknak menstruációs szabadságot kell adniuk a nőknek, amennyiben azt kérik, és addig, amíg szükség van rá, ám ezen időtartamra nem kötelesek fizetést adni (egy 2020-as felmérés szerint a többség teljes vagy részleges fizetést kínált, bár csak a jogosult munkavállalók 0,9%-a élt a lehetőséggel).
Dél-Koreában a nők havonta egy nap fizetés nélküli menstruációs szabadságra jogosultak, s azon cégek, amelyek ezt megtagadják, jelentős pénzbírságok kaphatnak (a nők valamivel több mint 19%-a vette ezt igénybe) – írta a Portfolio a The Washington Post és a Medical Xpress beszámolója alapján.
Tajvanon a nőknek évente három nap menstruációs szabadság jár, de egy hónapban csak egy napot vehetnek igénybe, s ez idő alatt a fizetésük 50%-át kaphatják meg. Vietnámban minden nő számára biztosítani kell napi 30 perc szünetet a menstruációs ciklusa idején, de havi 3 menstruációs szabadnap is jár nekik, ha pedig ez utóbbit nem kérik, extra fizetés illeti őket.
Zambiában orvosi igazolás nélkül is munkaszünetet vehetnek ki a nők menstruációjuk során, bár sok munkáltató nem igazán díjazza ezt, viszont egyre több nő él a lehetőséggel. De egyes vállalatok (Future Super ausztrál nyugdíjalap, Zomato indiai élelmiszerszállító startup, Louis francia bútorgyártó) önként tettek lépést ebbe az irányba, anélkül, hogy törvény kötelezné őket.
Magyarországon Terézváros önkormányzata (VI. kerület) jelentette be, hogy havi egy extra, fizetett szabadnapot biztosít cégei munkavállalói közül azon nőknek, akik a fájdalmas menstruáció néven ismert tünetegyüttesben szenvednek, bár ehhez igazolást kell bemutatni, nem sokkal később pedig Erzsébetváros önkormányzata (VII. kerület) is megszavazta a menstruációs szabadságot hasonló feltételek mellett.