Lézersugarak válthatják a hagyományos villámhárítókat?
Egyelőre nem érdemes ennyire előreszaladni a történetben, mindenesetre a kutatók ezúttal ígéretes teszteket hajtottak végre.
A hagyományos villámhárítók már az 1750-es évek óta nagy szolgálatot tesznek az emberiségnek, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne elgondolkodni a helyettesítésükön, amit néhány kutató most meg is tett.
A Nature Photonics szaklapban publikált kutatás szerint a kísérleten dolgozó fizikusos képesek voltak arra, hogy egy nagy teljesítményű lézerrel irányítsák a villámokat. A megoldás alkalmazása sokkal több pénzbe kerülne, mint a hagyományos villámhárítóké, ám amennyiben sikerül elérni annak stabil működését, úgy az olyan kritikus területeken, mint például a repülőterek és a rakétaindító állomások, vélhetően a magasabb költség ellenére is örömmel használnák.
Egyelőre azonban nincsenek meggyőző bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a lézeres „villámvezérlés” hatékonyabb lenne a már bevált megoldásoknál, azonban már az is nagy előrelépés, hogy a fizikusoknak ezúttal legalább részben sikerült irányítania a villámokat.
A tesztet egy svájci hegycsúcsról végezték, ahol a nagy teljesítményű lézerrel egy olyan egyenes utat hoztak létre, amelyen az elektromos töltés hatékonyabban tudott haladni. A számára kijelölt utat azonban csak egy ideig követte a villám, majd átugrott egy sokkal magasabban lévő toronyba, ami hagyományos villámhárítóként szolgált.
A mintegy 4 millió euró felhasználásával végzett teszt tehát nem végződött teljes sikerrel, azonban ígéretes előrelépés történt, ami elegendő lehet ahhoz, hogy a kutatások tovább folytatódjanak.