Nem mindennapi felfedezéseket tettek a régészek Szegeden.
Befejeződött a Dóm téri ásatás Szegeden, ahol Árpád-kori és középkori épületek maradványait, valamint egy egykori temetőrészletet tártak fel – tájékoztatott Löffler Zsuzsanna régész, a Móra Ferenc Múzeum munkatársa.
A kutatások megerősítették, hogy a Dóm tér már a középkorban is vallási központ volt: a 11. században épült első templomot a későbbi Dömötör templom követte, melyet többször is átépítettek. A régészek tíz sírt találtak a középkori temetőből, ezek alatt pedig Árpád-kori falmaradványokra bukkantak.
A tér Tisza felőli oldalán két török kori lakóház maradványai kerültek elő, egyikükből egy szinte teljes épségű, ritkaságszámba menő réz gyertyatartó is napvilágot látott. A leletek között fémtárgyak és egy törött malomkőből összeállított tűzhely is szerepel.
A feltárást megelőzően geofizikai vizsgálatokkal jelölték ki a kutatóárkok helyét, a cél a Szent Demeter templom szerkezetének pontos meghatározása volt.
NE HAGYD KI
A 21,5 millió forintos beruházás után most a tér helyreállítása következik, hogy április végére újra alkalmas legyen a rendezvények megtartására – közölte Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester.