Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hét év után lezárták az eredménytelen nyomozást a Lehel úti bankrobbantó ügyében

Hét évvel a Lehet úti bankrobbantás után a a rendőrség befejezte a nyomozást – eredménytelenül. A tettest azóta sem sikerült azonosítani, azt sem zárható ki, hogy külföldre költözött vagy maghalt.

...svg content...Fotó: Unsplash/Jason Pofahl
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő
TÉMÁK

A 2014. január 13-i támadásról ma sem tudni többet, mint akkor, ezért a rendőrség lezárta a nyomozati aktákat, azzal a feltétellel, hogy bármikor újranyithatják őket, hogyha új bizonyítékok, információk kerülnek elő – erősítette meg a hatóság a Pesti Srácok információit a HírTV-nek. Lehetségesnek tartják, hogy az idő múlásával előkerülnek olyan személyek, akik ismerik a bűncselekmény körülményeit vagy elkövetőjét.

A robbantás 2014. január 13-án éjszaka történt: a tettes, egy 180-185 centiméter magas, nőies mozgású ember krosszmotoron megérkezett a CIB Bank Lehel úti fiókjához, leparkolt, majd a bank ajtajába lerakott egy csomagot, és elhajtott. A merénylő a csomagban elrejtett robbanóanyagot gyújtózsinórral hozta működésbe, amely beszakította a bankfiók ajtaját, romba döntötte az irodát, és szétszakította az ATM-et. A robbantó az utcai kamerák felvételei szerint a Szentendrei úton távozott Budapestről. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

2014. január 7-én ugyanez a motoros a Váci úti Raiffeisen Bank fiókjának üvegét betörte, ezért a két ügyet a hatóság összevonta.

A Nemzeti Nyomozó Iroda ellenőrizte a pénzintézetekben fenyegetőző, kiabáló ügyfeleket, több, mint ezer állampolgári bejelentést vizsgáltak át, egyik lehetséges indítéknak a bankok elleni bosszút tartották. 2014. január 22-én a Vállalkozók Érdekvédelmi Szövetségének (VÉSZ) küldött, újságból kivágott betűkből készített levélben magára vállalta a merényletet egy Őrsereg nevű szervezet, amely a devizahitelesek elleni harcot kívánta támogatni.

„Nem rablók, nem terroristák, hanem szabadságharcosok vagytok; a kiszolgáltatott, tönkretett emberek iránti szolidaritás vezet Titeket; harcotokat nem befejeztétek, hanem elkezdtétek; fiatalok vagytok; tettre készek, elszántak vagytok; profik vagytok”

– írta Éliás Ádám, az akkori VÉSZ-elnök nyílt levelében.

Az Őrsereg ezután nyomtalanul eltűnt, a VÉSZ-ről azóta annyit tudni, hogy nyolc bűnvádi és egy polgári peres eljárásban voltak érintettek.

A magyar hatóságok titkosszolgálati módszereket is bevetettek, feltételezték, hogy az elkövető szélsőséges gondolkozású, beteg elméjű ember, és tettének a célja mindössze a provokáció volt, hogy felhívja a figyelmet a devizahitelesek és a kifizetetlen vállalkozások ügyére.

A devizahitelek eltörléséért tüntető csoportok pozitív hírként kezelték a merényletet, ezért a hatóságok megvizsgálták, lehet-e közük a robbantáshoz, de bizonyítékok hiányában ezt a verziót elvetették.