Letartóztatták a franciaországi zsinagógarobbantót
A francia rendőrség által kiadott közlemény szerint letartóztatott férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy tüzet gyújtott és robbantott egy déli üdülőhely zsinagógájának területén.
Két támadás is történt Európában az elmúlt 48 órában, ami megrázta a helyi közösségeket. Németországban időközben letartóztatták a késes támadás fő gyanúsítottját, melynek kapcsán az Iszlám Állam közleményt adott ki, magukra vállalva a felelősséget.
Franciaországban pedig egy zsinagóga ellen követtek el támadást, majd nem sokkal később a rendőrség elfogott egy férfit, aki a gyanú szerint tüzet gyújtott, majd robbanást idézett elő a zsinagóga területén.
Gérald Darmanin belügyminiszter közölte, a feltételezett elkövetőt szombaton vették őrizetbe. A miniszter kiemelte a rendőrök munkáját, akik gyorsan és hatékonyan jártak el az ügyben. A francia sajtóban azt lehetett olvasni, hogy a gyanúsítottat az akció során lövések érték, miután tüzet nyitott az őt letartóztató rendőrökre Nimes városában.
Gázpalack volt az egyik autóban
A szombati robbantás alatt egy rendőr megsérült, de halálesetről nem számoltak be. A helyszín a La Grande-Motte tengerparti üdülőhely volt, és a robbantás a Beth Yaacov zsinagóga előtt történt. A robbantás idején öt ember, köztük a rabbi tartózkodott az épületben, amit sértetlenül hagyhattak el. A BBC azt írja, rendőrségi források szerint a robbanást két autó okozta, amiket felgyújtottak, és az egyikben elrejtettek egy gázpalackot.
A támadónál palesztin zászló volt, és a zsinagóga több ajtaját is felgyújtotta. A zsidó közösség vezetője, Yonathan Arfi szerint ez a közösségük tagjainak megölésére tett kísérlet volt, és úgy tűnik, a támadásban a hívőket célozták meg. Emmanuel Macron elnök terrorcselekménynek minősítette az incidenst.
A francia zsidó közösség jelenleg is védelem alatt áll, számos zsinagóga és zsidó iskola kapott rendőri védelmet. 2022 és 2023 között azonban közel háromszorosára nőtt az antiszemita cselekmények száma, ami drasztikus különbség a korábbi adatokhoz képest.
Egy felmérés részeként több mint 8000 zsidót kérdeztek meg 13 uniós országban, köztük Németországban és Franciaországban, majd 96%-uk válaszolt úgy, hogy találkozott már antiszemitizmussal mindennapi életében.