Leölés helyett fogamzásgátlóval akadályoznák meg a vaddisznók túlszaporodását
Ám az európai mókust egyre inkább kiszorító keleti szürke mókus, valamint az erdőkárokat és számos közúti balesetet okozó szarvasok esetében is ugyanez a probléma.
A tudósok szerint számos európai országban komoly károkat okoz bizonyos vadon élő állatfajok, például a vaddisznó túlszaporodása. Kifejtették, ez nemcsak a járványok kockázatát növeli, de a közúti balesetek számát, illetve az erdőben és termőföldeken is komoly károkat okozhatnak. Ezáltal adódik a kérdés, hogyan lehetne kordában tartani a populációk számát, amit többek között egy olaszországi konferencián vitatnak meg hamarosan.
A kutatók úgy vélik, célzott fogamzásgátló szerekkel meg lehetne akadályozni a túlszaporodást. Hozzátették, a vaddisznó és hasonló állatok számának korlátozását régebben úgy oldották meg, hogy lelőtték azokat, ám a vadászat ma már nem olyan népszerű, plusz drágább is lett, mivel költséges engedélyekhez kötötték. Emiatt a vadászok száma Európa-szerte csökkenőben van, aminek révén növekedésnek indultak a vaddisznó-populációk.
Tehát az állatok termékenységének korlátozása megoldást jelenthetne a problémára, hozzátéve, hogy a megvalósítás nem lenne egyszerű, de semmiképp sem lehetetlen. Majd arra is kitértek, hogy hasonló helyzet áll fenn más fajok, például a 19. században Európába került, és az európai mókust egyre inkább kiszorító keleti szürke mókus, valamint az erdőkárokat és számos közúti balesetet okozó szarvasok esetében is.
Ezért Dr. Giovanna Massei, a York-i Egyetem kutatója és más szakértők olyan célzott fogamzásgátló szerek fejlesztésén dolgoznak, amelyek csak egy adott faj szaporodását gátolnák, a többire nem lennének ilyen hatással. Ugyanakkor fontosnak tartották megjegyezni, hogy természetesen ez a módszer sem hozna teljes megoldást, de előrelépést mindenképp – írta a 24.hu a The Guardian beszámolója alapján.