Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Megtörtént az első hívás Putyin és Leó pápa között

Megtörtént az első hívás Putyin és Leó pápa között

Megtörtént az első hívás Putyin és Leó pápa között
XIV. Leó pápa heti általános audienciájára érkezik a vatikáni Szent Péter téren 2025. június 4-én. Robert Francis Prevost amerikai bíborost május 8-án választották meg a római katolikus egyház 267. vezetőjének az április 21-én, 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa utódjául. A 69 éves Prevost az első amerikai pápa az egyház történetében. MTI/EPA-ANSA/Fabio Frustaci

Vlagyimir Putyin orosz elnök első alkalommal folytatott hivatalos telefonbeszélgetést az újonnan megválasztott Leó pápával.

A hívás különös figyelmet kapott, mivel ugyanazon a napon került sor Donald Trump amerikai elnökkel folytatott egyeztetésére is, így az orosz vezető diplomáciai aktivitása szokatlanul aktív volt. Ritka, amikor két ilyen prominens személyiséggel beszél telefonon keresztül egy napon belül Vlagyimir Putyin.

A Kreml nem közölt részleteket arról, pontosan miről tárgyalt Putyin és Leó pápa, de a hívás ténye önmagában is jelentős lehet. A Sky News is kitért rá, ez az első alkalom, hogy az orosz elnök kapcsolatba lép az új Szentatyával, aki pár héttel ezelőtt lépett hivatalba a Vatikán élén. A megbeszélés valószínűleg nem csupán formális udvariassági gesztus volt, hanem szóba kerülhetett az ukrajnai háború is.

A pápa már korábban is nyilvánosan beszélt az évek óta tartó háborúról. Egy olasz zarándokcsoporthoz intézett beszédében hangsúlyozta, gyakran gondol „azokra az ukrán emberekre, akiket újabb súlyos támadások értek a civil lakosság és az infrastruktúra ellen”. Ez a nyilatkozat jelzi, a pápa a béke szószólójaként kíván fellépni a konfliktusban, és már a Vatikánt is felajánlotta a párbeszéd folytatására.

A telefonbeszélgetés tehát akár új távlatokat is nyithat a Vatikán és Moszkva viszonyában, különösen, ha a pápa közvetítő szerepet vállalna a háború lezárásának elősegítésében. Egyelőre azonban nem tudni, hogy a felek konkrét békekezdeményezésekről tárgyaltak-e, vagy csak informális kapcsolatfelvétel történt.