Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

AKTUÁLIS

AKTUÁLIS

Lengyelország és a balti államok bejelentették, ideiglenesen korlátozzák az orosz állampolgárok beutazását

Lengyelország és a balti államok bejelentették, ideiglenesen korlátozzák az orosz állampolgárok beutazását

Lengyelország és a balti államok bejelentették, ideiglenesen korlátozzák az orosz állampolgárok beutazását
Fotó: MTI/EPA-PAP/Maciej Kulczynski

Várható volt, hogy a balti országok meglépik, miután több alkalommal is felszólították az EU-t a terv átgondolására az orosz agresszió okán.

A Guardian jelentése szerint Lengyelország és a balti államok csütörtökön bejelentették, hogy ideiglenesen korlátozzák az uniós vízummal rendelkező orosz állampolgárok beutazását országaikba.

A cikk a videó után folytatódik

Észtország, Lettország, Litvánia és Lengyelország miniszterelnöke egy közös közleményben jelentette be, hogy a lépésre azért került sor, hogy képesek legyenek kezelni az orosz állampolgárok „jelentős és egyre növekvő mértékű” beutazásából eredő „politikai és biztonsági fenyegetéseket”.

A közleményben a miniszterelnökök úgy fogalmaztak, meglátásuk szerint az orosz állampolgárok tömeges beutazása az EU tagországaiba „komoly fenyegetést jelent” közbiztonságukra, valamint a „közös schengeni térség egészére nézve”.

A Lengyelország és a balti államok által bejelentett intézkedés várhatóan szeptember 19-én lép hatályba, közlésük szerint pedig „korlátozni fogják a turisztikai, kulturális, sport- és üzleti céllal utazó orosz állampolgárok schengeni térségbe való belépését”.

A közlemény szerint ez alól kivételt képeznek majd a különböző kategóriákba sorolt személyek, így például a „disszidensek”, a „humanitárius esetek”, valamint a családtagok és az uniós országokban korábban is tartózkodási engedéllyel rendelkező orosz állampolgárok.

A közleményben a miniszterelnökök hangsúlyozták, „teljes mértékben fenntartjuk, hogy továbbra is támogatni kell a Putyin-rezsim kritikusait” hozzátéve, hogy lehetőséget kell biztosítani számukra, hogy elhagyják Oroszországot. Végezetül megjegyezték, az azonban „elfogadhatatlan, hogy az agresszor állam polgárai szabadon utazhatnak az EU-ban, miközben Ukrajnában embereket kínoznak és gyilkolnak”.