Nem emberi kéz alkotta a legősibb piramist?
Több szakértő is elmondta, mit gondol erről.
A Dzsószer-piramis Egyiptomban régóta a világ legrégebbi piramisaként ismert, amelyet hozzávetőlegesen Kr. e. 2630-ban építettek. Azonban egy elmélet szerint a Gunung Padang nevű indonéziai lelőhely lehet a legősibb, amely akár Kr. e. 25 ezerből is származhat – áll az erről szóló beszámolóban. Mint írják, az Archaeological Prospection folyóiratban néhány éve megjelent tanulmányban a kutatók azt állították, hogy a Gunung Padang egy természetes lávahegy lehetett, amelyet később átalakítottak és építészeti struktúrával borítottak.
Szerintük ez a felfedezés azt sugallja, hogy az emberek már a legutóbbi jégkorszak idején is fejlett építészeti technikákkal rendelkeztek, jóval azelőtt, hogy a mezőgazdaság elterjedt volna – emelik ki. A tanulmány azonban jelentős szakmai kritikákat kapott: sok kutató megkérdőjelezte, hogy az állítólagos piramis valóban ember alkotta struktúra-e. Például Flint Dibble, a Cardiffi Egyetem szakértője is hasonló véleményen van, aki szerint nincs olyan bizonyíték, amely megerősítené, hogy a Gunung Padang emberi kéz alkotása lenne.
Gunung Padang could be much older than once thought. Up to 20,000 years older.
The Gunung Padang pyramid, located in West Java, Indonesia, is believed to be one of the oldest and largest megalithic sites in the world.
While traditional archaeological studies suggested that the… pic.twitter.com/2XvW4pSf8q
— Forgotten History (@4biddntruth) January 17, 2025
„A hegyről lecsúszó anyagok természetesen rendeződhettek, anélkül, hogy emberi beavatkozás történt volna” – magyarázta. Bill Farley, a Southern Connecticut State University archeológusa szintén kétségeit fejezte ki, hangsúlyozva: a 27 ezer éves talajminták nem tartalmaznak emberi tevékenységre utaló jeleket, például faszenet vagy csontmaradványokat.
Az Index szerint a vita hatására az Archaeological Prospection szerkesztői vizsgálatot indítottak, amely végül a tanulmány visszavonásához vezetett. A visszavonási nyilatkozatban kifejtették, hogy a tanulmányban bemutatott talajminták nem állnak kapcsolatban semmilyen ember alkotta struktúrával, így a következtetés téves.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy több mint 1200 éves múmiák tetoválásait tették láthatóvá lézeres szkenneléssel. A tanulmány szerzői száznál is több múmiát vetettek alá vizsgálatnak, hogy jobban megérthessük az ősi kultúra ezen részét. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy sok éve falmélyedésbe rejtették, most megtalálták az elveszett koronaékszereket Litvániában.