Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
360,18 Ft
Euró
391,56 Ft
Font
463,70 Ft
Bitcoin
67,973 $

A legidősebb galaxisok születésének lehetett szemtanúja a James Webb űrteleszkóp

Alig néhány százmillió évvel az ősrobbanás után jöhettek létre.

...svg content...Fotó: unsplash | illusztráció
Világűr

Bense Róbert

Szerkesztő

Új távlatokat nyitott az űrkutatásban a James Webb űrtávcső hosszasan elhúzódó projektje, amely számtalan olyan kérdésre adhat válasz, melyekre a korábbi technológia még nem adott lehetőséget – írja a Live Science.

Mint azt a Science című tudományos lapban megírták, a jelek szerint az űrteleszkóp három olyan galaxist is észlelt, melyek mindössze 400-600 millió évvel az ősrobbanás után keletkeztek, és egy hidrogén-héliumfelhőből alakultak ki. Soron kívül Magyar Péter fontos információt osztott meg a fővárosi közgyűlésbe delegáltak kapcsán

Ez az időszak meglehetősen homályos a csillagászok előtt, ugyanis nem teljesen tisztázott, hogy a galaxisok mikortól vették fel ismert formáikat, és alakították ki a ma ismert világegyetemet. A kutatócsoport kifejezetten ősi galaxisokra vadászott, melyek fényét elnyelték a gázfelhők.

„Olyanok, mint a csillogó szigetek az egyébként áthatolhatatlan gáztengerben. A Webb nélkül nem tudnánk megfigyelni ezeket a nagyon korai galaxisokat” – írta Kasper Heintz, a Koppenhágai Egyetem asztrofizikai adjunktusa.

A lehűlő gázfelhők hathatós szerepet játszottak abban, hogy az univerzum kilépjen az úgynevezett „kozmikus sötétségből”, és létrejöjjenek az első, maiakhoz is hasonló csillagrendszerek. Születésük pillanatai pedig újabb rejtélyeket fedhetnek fel.

Fotón mutatjuk, mit okozott a párizsi légtérzár az olimpiai megnyitó alatt

Az átfogó biztonsági intézkedések részeként Párizs légterét lezárták a 2024-es olimpiai játékok pénteki megnyitó ünnepsége alatt.