Látványosan csökkent a készpénzfelvételek száma a magyarok körében
Eközben pedig jelentős mértékben növekedett a bankkártyás fizetést elfogadó kereskedők száma Magyarországon.
Az idei második negyedévben jelentős növekedés volt tapasztalható a bankkártyás fizetést elfogadó kereskedők, valamint a POS-terminálok számában – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Ezzel egyidejűleg csökkent a készpénzfelvételek száma, és az OTP Bank szerint a nemrég bevezetett qvik fizetési megoldás miatt a készpénzhasználat még a jelenleginél is komolyabb mértékben visszaszorulhat.
2024 második negyedévében a kártyás fizetések értéke 10 százalékkal növekedett a tavalyi év hasonló időszakához képest. A kártyás tranzakciók száma is emelkedett, noha a növekedés mértéke kissé elmaradt az első negyedévi 11,5 százalékhoz képest: 10,7 százalékos volt. Ugyanakkor a készpénzfelvételek száma 3,5 százalékkal csökkent éves összehasonlításban, míg az első negyedévben ez az arány 2,4 százalék volt. A készpénzfelvételek összértéke továbbra is alacsonyabb, mint a kártyás vásárlásoké – mindössze 48 százalékot tesz ki.
Az elektronikus fizetési megoldások egyre nagyobb teret hódítanak a vállalkozások körében is, hiszen az elfogadóhelyek száma mind a fizikai, mind az internetes kereskedők körében jelentősen bővült. A fizikai kereskedők esetében a növekedés 5 százalékos volt az előző év azonos időszakához képest, míg az online kereskedők száma 21,5 százalékkal nőtt.
A POS-terminálok száma is 7 százalékkal emelkedett, ami valamelyest meghaladja az első negyedévi 6 százalékos növekedést. Az OTP Bank saját adatai alapján az országos átlagnál nagyobb, 11,5 százalékos növekedést tapasztalt a POS-terminálok számában, míg a SimplePay Telefonos POS-t használó vállalkozások száma 23 százalékkal nőtt.
Az MNB szerint a mobiltelefonos fizetés népszerűsége is folyamatosan növekszik. A második negyedévben 27,5 százalékkal több kártyát regisztráltak mobil eszközökön, mint 2023 ugyanezen időszakában, és a mobiltárcába regisztrált kártyák száma is 38 százalékkal emelkedett. Az ilyen módon végrehajtott tranzakciók száma 32 százalékkal, értéke pedig 36 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.