Lassítja a koronavírust az emberek közötti távolságtartás
Újabb adatok érkeztek arra vonatkozóan, hogy hatékonynak bizonyul az emberek közötti távolságtartás, vagyis lassul a COVID-19 terjedése azokon a helyeken, ahol szigorú otthoni karanténra vonatkozó intézkedéseket vezettek be.
Még csak néhány hét telt el a koronavírus globális elterjedése óta, de már érződik, hogy az embereknek kezd elegük lenni az otthoni négy fal kényszerfogságából. Ám a Kinsa Health nevű, orvosi technológiával foglalkozó cég által publikált adatok szerint ki kell még tartanunk egy bizonyos ideig, ugyanis látszódik a pozitív hatása az ilyen jellegű izolációnak.
A New York Times beszámolója szerint a Kinsa március 22-én készített el egy úgynevezett „láztérképet” az Egyesült Államokról, ami megmutatja, hogy a távolságtartás és az izoláció következtében egyre kevesebb lázas esetet lehet látni.
A metodika, amit a cég alkalmazott a következő: a különböző ismert lázmérő adatokat egy USA térképre gyűjtik össze, és azon trendeket, hogy mennyire változnak a lázas esetek, párhuzamba vonják a helyi önkormányzatok által bevezetett biztonsági intézkedésekkel.
Annak érdekében, hogy minél pontosabb adatot kapjon, a Kinsa úgy kalibrálta programját, hogy az ne szokványos belázasodási mintázatok után kutasson, amiket nem lehet a hagyományos influenzával összefüggésbe hozni, hanem sokkal inkább olyanok után, amit a koronavírusnak lehet tulajdonítani.
Az adatok alapján pozitív és negatív következtetéseket is le lehet vonni. A jó hír az, hogy egész USA szerte csökkenő tendenciát mutat a lázas megbetegedések száma. A rossz hír az, hogy a Kinsa New York Times-szal megosztott adatai alapján a közösségi rendezvények méretének csökkentése, valamint az állami szintű veszélyhelyzet bejelentése nem tűnik úgy, hogy befolyásolná a betegség terjedését.
Azonban egyértelműen látszik, hogy jelentős változásokat azokon a helyeken értek el, ahol szigorúak voltak az intézkedések. Vegyük például New York City-t, ahol március 16-tól kezdődően az összes éttermet bezárták, és hivatalosan is elrendelték, hogy minden ember maradjon az otthonában.
A Times szerint meg is lett ezeknek a drámai intézkedéseknek a hatása, ugyanis egy héttel azután, hogy életbe léptették a szigorításokat, a lázas megbetegedések a március első hetében tapasztalt szintek alá esett vissza.
Howard Zucker, New York állam egészségügyi biztosa így kommentálta a jelenséget a New York Times-nak: „Ez egy tökéletes példája annak, hogy a technológia is alátámasztja azt, amit nap mint nap tapasztalunk”. Az emberek közötti távolságtartásra vonatkozó rendelkezések már San Franciscóban és Washingtonban is kezdik mutatni a pozitív hatásaikat.
Ezen az adatok is alátámasztják, hogy annak ellenére, hogy most nem a legkényelmesebb időket éljük, kitartónak kell maradnunk, hogy belátható időn belül le tudjuk lassítani a járványt. Nagyobb veszélyt hordoz magában, ha fittyet hányunk a hivatalos előírásokra, mivel minden egyes nap, amivel lassítani tudjuk a terjedést, kulcsfontosságú lehet az ország életében, és annak talpra állásban.
Itt pedig egy elemzés arról, hogy egyes országokban hogyan alakul a halálozási arány: