Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem egészen úgy alakult a lakáspiac, ahogy arra számítottunk

A lakáspiaci forgalom az elmúlt évben 19 százalékos csökkenést produkált, éves alapon pedig drágulást mutat, s bár a fővárosban némi csökkenés volt tapasztalható, éves szinten átlagosan 3 százalékkal nőttek a lakásárak.

...svg content...Fotó: Unsplash/Tierra Mallorca
Belföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A tavalyi évben közel 9,1 százalékkal nőtt az országos lakásár-szint 2019-hez képest, a drágulás pedig minden településen szemmel látható, kivételt képez Budapest, ahol a korábbi évek töredéke, mindössze 3 százalékos volt az emelkedés.

Az előzetes adatok alapján közel 19 százalékkal esett vissza tavaly az ingatlanforgalom, a városokban 23 százalékkal, a megyei jogú városokban 20 százalékkal, Budapesten 16 százalékkal, míg a községekben a legkevésbé, 15 százalékkal csökkent a tranzakciószám. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az OTP Lakóingatlan Értéktérkép adatai alapján Somogyban tavaly átlagosan harmadával nőttek az árak. A piacot a járvány miatti növekvő érdeklődés mellett a nagy volumenű, és az átlagárnál jóval drágább lakásokat kínáló lakópark- és társasház építések is fellendítették.

A 2020-ban 17 százalékos árnövekedést elkönyvelő Tolna megyében a Paks II. beruházás hatására már évek óta masszív a kereslet. További hat megye (Veszprém, Komárom-Esztergom, Nógrád, Békés, Heves és Hajdú-Bihar) átlagára drágult 10 százalék felett, a legkisebb mértékben pedig 4 százalékkal Vas megyében ment fel az átlagár.

Nagyvárosaink közül Szekszárdon (19 százalékkal) és Salgótarjánban (15 százalék) nőttek legnagyobb mértékben az árak. Visszaesés sehol sem látszik, az áremelkedés üteme egyedül Kecskeméten maradt 3 százalék alatt.

Jellemzően a Balaton-parti településeken tapasztalható jelentős áremelkedés, 2020-ban ugyanis a megyék árlistáján első helyre ugrott Somogy, elsőként átlépve a négyzetméterenkénti 400 ezer forintos határt 444 ezer forinttal. Győr-Moson-Sopron, Pest és Hajdú-Bihar tízezer forinton belül vannak a 400 ezres szint alatt, a legolcsóbb pedig Nógrád megye, 118 ezer forintos átlaggal.

A megyeszékhelyek ársorrendjének dobogója évről-évre kissé változik: a 2020-as adatok alapján a legdrágább megyeszékhely immár második éve Debrecen (429 ezer forint), ettől pedig alig néhány ezer forinttal lemaradva Székesfehérvár és Veszprém következik. Az országos átlagár tavaly négyzetméterenként 436 ezer forint volt, míg a főváros nélkül számított vidéki átlag 303 ezer forint – írja a Napi.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.