Kvantumgravitációs szenzor segítségével azonosíthatók az élhető exobolygók
Hamarosan kifejleszthetnek egy új kvantumérzékelőt, amivel olyan bolygók után kutathatnak, melyeken víz vagy akár szerves anyagok is lehetnek.
Ahhoz, hogy kutatók a talaj felszíne alatt található képződmények után tudjanak vizsgálódni, rengeteg finom, apró nyomra szükséges bukkanniuk, ezek a geológiai jellemzők azonban gyakran rejtve maradnak.
A felderítéshez rendkívül érzékeny műszerekre van szükség, hiszen még a legkisebb rezgések is megzavarhatják a precíz méréseket, ám a Nature tudományos folyóiratban publikált tanulmányban bemutattak egy homokórához hasonló, gravitációs elveken működő eszközt, ami leküzdheti ezt a kihívást.
A gravitációmérő készülékek, vagyis az úgynevezett graviméterek önmagukban nem számítanak újdonságnak, a kietlen tájak feltérképezésétől kezdve egészen a legpontosabb szeizmológiai megfigyelésekig szinte mindenre használják őket.
Ezek az eszközök atomok lézerimpulzusával funkcionálnak, melyeket gravitációs mezőkkel gerjesztenek, egyetlen hibája a technológiának, hogy ha megpróbálják növelni a felbontását, akkor lényegében hibás adatokat mutatnak, és meghibásodhatnak.
Az újonnan kifejlesztett érzékelő mágneses ketrecbe zárt rubídiumatomok felhőjét tartalmazza, amiket egy lézer segítségével folyamatos pulzálásnak tesznek ki, melynek hatására két különböző magasságban is mérhetőek a gravitációs mezők.
Ezek a speciális graviméterek nemcsak a Földön, hanem a világűrben is használhatók, ezért az Európai Űrügynökségnél azt tervezik, hogy a jövőben a bolygón található talajvíz és tengerek állapotának nyomon követésére, a Hold feltérképezésére, vagy akár a Naprendszeren kívül található égitestek, potenciális élhető exoboplanéták azonosítására is alkalmassá varázsolják.