Föld mélyére látó kvantumérzékelőt fejlesztettek ki brit kutatók
Jelentős áttörést értek el az úgynevezett Edison-pillanat felhasználásával tudósok, melynek révén gyökerestül forgathatják fel a kvantumfizika tudományát.
A Birminghami Egyetem kutatói által publikált új tanulmány a kvantumérzékelés egyik első gyakorlati alkalmazását írja le; egy olyan technológiát, ami a kvantumfizikát és a földi gravitációval foglalkozó tudományt egyesíti annak érdekében, hogy a Föld mélyére láthassunk.
Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériumával kötött szerződésnek köszönhetően az egyetem tudósai kifejlesztettek egy kvantumgravitációs gradiométer nevű szenzort, amit nemcsak laboratóriumban, hanem azon kívül is, élesben tesztelhettek.
Kutatók szerint ez lehetővé teszi majd, hogy az eddiginél sokkal olcsóbban és hatékonyabban vizsgálják meg az összetett földalatti komplexumokat és különleges geológiai struktúrákat.
Bár gravitációs érzékelők manapság is léteznek, a különbség a hagyományos berendezések és a kvantummeghajtású szenzorok között óriási, mivel a régi technológia esetében hosszú időbe telik a gravitáció változásainak észlelése, idővel újra kell kalibrálni, és a közelben fellépő rezgések is megzavarhatják.
Az új típusú, rendkívül érzékeny kvantumszenzor azonban sokkal gyorsabban és pontosabban képes mérni a gravitációs mezők apró kilengéseit a föld alatt felbukkanó, különféle méretekkel és összetétellel rendelkező objektumokat – például azokat, amiket az elmúlt évezredek során eltemetett a talaj.
Amellett, hogy a műszer a régészek és a mérnökök számára egyaránt alkalmazható, az új kvantumérzékelő a tudósok reményei szerint segíteni fog a természeti katasztrófák, például a földcsuszamlások, illetve a vulkánkitörések előrejelzésében is.