Kutatók megfejtették, mi található a Hold belsejében
Egy nemzetközi kutatócsoport bizonyította a Hold szilárd belső magjának létezését, ami új megvilágításba helyezi égi kísérőnk fejlődéstörténetét.
A Francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS) Arthur Briaud vezetésével végzett átfogó vizsgálata arra a következtetésre jutott, hogy a Hold belső magja egy vas sűrűségéhez hasonló, szilárd gömb. A tanulmány eredményei hosszú ideje tartó vitát zárhatnak le a Hold belső szerkezetével kapcsolatban, és pontosabb képet adhatnak nem csak a Hold, de az egész Naprendszer történetéről is.
A kutatók űrmissziók adatait és holdi lézeres távolságmérések eredményeit felhasználva készítettek modelleket a Hold különböző jellemzőiről. Ezek között szerepelt a Föld gravitációs hatására bekövetkező deformáció mértéke, a Földtől való távolság változása, valamint a Hold sűrűsége. A különböző magtípusokkal végzett szimulációkat összevetve a megfigyelési adatokkal, a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a Hold magja nagyon hasonló a Földéhez.
„Eredményeink megkérdőjelezik a Hold mágneses terének eddigi fejlődési elméleteit, és támogatják azt az elképzelést, miszerint a Hold köpenyében globális átrendeződés ment végbe. Ez új megvilágításba helyezi a Naprendszer első egymilliárd évében lezajlott holdkráterezési folyamatokat is”, nyilatkozta Briaud.
A modellek szerint a Hold külső folyékony magja körülbelül 362 kilométer sugarú, míg a belső szilárd mag sugara mintegy 258 kilométer. Ez utóbbi a Hold teljes sugarának körülbelül 15 százalékát teszi ki. A belső mag sűrűsége a számítások szerint körülbelül 7822 kilogramm köbméterenként, ami nagyon közel áll a vas sűrűségéhez.
Érdekes módon a kutatócsoport eredményei megerősítik egy korábbi, 2011-es NASA tanulmány következtetéseit is. Akkor Renee Weber és csapata az Apollo-küldetések szeizmológiai adatait elemezve jutott hasonló eredményre a Hold belső szerkezetét illetően.
A kutatók szerint az új eredmények fontos következményekkel járhatnak a Hold fejlődésének megértésében. Különösen érdekes lehet ez a Hold egykori erős mágneses terének szempontjából, amely körülbelül 3,2 milliárd évvel ezelőtt kezdett gyengülni. Az ilyen mágneses teret a mag mozgása és áramlása hozza létre, így a holdmag összetételének ismerete kulcsfontosságú lehet annak megértésében, hogyan és miért tűnt el ez a mágneses tér.