Kutatás: a többnejűség korai halált okozhat a hím elefántfókák körében
Arra is fény derült, hogy a hím és a nőstény egyed túlélési aránya fiatalkorban nagyjából hasonló, de előbbi esetében ez 50%-ra csökken 8 éves kor után, míg utóbbié 80% marad.
A Royal Society Open Science című folyóiratban megjelent tanulmányból kiderül, hogy egy kutatás során 14 ezer déli elefántfókát (Mirounga leonina) tanulmányoztak a Csendes-óceán délnyugati részén található Macquarie-szigeten.
Ennek köszönhetően számos megállapításra jutottak a szakértők, de a legérdekesebb az volt, hogy nyilvánvalóvá vált, a többnejűség korai halált okozhat a hímek körében, emellett más következtetéseket is levontak – írta a hvg.hu.
Például azt, hogy a hím és a nőstény egyed túlélési aránya fiatalkorban nagyjából hasonló, de előbbi esetében ez 50%-ra csökken 8 éves kor után, míg utóbbié 80% marad, s azok a példányok vannak előnyben a szaporodás szempontjából, amelyek a legnagyobbak és legkövérebbek.
Ám ezt nem egyszerű elérni, hiszen csak az óceánból tudnak táplálékhoz jutni, így amikor a szárazföldre jönnek, más hímekkel versenyeznek a nőstényekért, jelentős zsírkészletek nélkül viszont nem húzzák sokáig.
Ez a versenykényszer arra készteti őket, hogy minél gyorsabban hízzanak, amelynek érdekében olyan területeken kell vadászniuk, ahol jóval több ragadozó leselkedhet rájuk, a győztes példányok jutalma pedig egy ivarérett nőstényekből (akár 100 példányból) álló hárem lesz – írta a The Guardian.
Ha pedig túl sok „feleség” jutna egy-egy „férjnek”, előfordulhat, hogy egy fiatalabb hímnek engedélyezik, hogy a segéd szerepébe bújjon. Azután együttes erővel védelmezik a többieket és a saját területüket, ami semmiképp sem egyszerű feladat, így érthető, az idő előrehaladtával miért csökken a hímek túlélési esélye.