Kutatás: mesterséges RNS-sel és DNS-sel a rák elleni küzdelemben
Az új módszer pont ott ér el diadalt, ahol a hagyományos kezelések már hatástalanok, ami a betegeknek és a gyógyszergyártóknak is jó hírt jelent.
A SciTechDaily beszámolója alapján a Tokiói Egyetemen végezték el azt a kutatást, amelynek során a tudósok áttétes daganatokat is sikeresen kezeltek egy génszerkesztésre használt rendszerrel, s ezzel jelentős áttörést értek el.
Ugyanis a mesterséges DNS-nek köszönhetően emberi méhnyakrákos, mellrákos sejteket, valamint egerek melanómás sejtjeit vették célba, majd pusztították el, s ez azt is jelenti, hogy a jövőben új, hatásosabb gyógyszereket fejleszthetnek ki.
A kísérletben kémiai úton szintetizált, az eddigiekhez eltérő módon, hajtűszerűen hajlított alakú dezoxiribonukleinsavat juttattak a rákos sejtekbe, ahol azok mikro-RNS-molekulákhoz (amiket a rákos sejtek túltermelnek) kapcsolódtak.
A mikro-RNS-hez kapcsolódó DNS olyan hosszú molekulaláncokká alakult, amely kiváltotta az immunrendszer válaszát, s ennek hatására a tumor növekedése leállt, vagyis a szervezet fel tudott lépni a tumorral szemben – írta az Egészségkalauz.
Ez azért remek hír, mert az eddig használt gyógyszerek nem tudnak különbséget tenni az egészséges és rákos sejtek között, így az immunrendszer a hatásukra mindkettőt pusztította, míg a hajtűalakú, mesterséges DNS szelektív hatást váltott ki.