Kutatás: a magyarok egyre nehezebben képesek fenntartani életszínvonalukat
A CIB Bank megbízásából készült legfrissebb kutatásból derült ki, hogy a magyarok többsége egyre nehezebben képes biztosítani életszínvonalát, de a megtakarítási szokásokról is árnyaltabb képet kaptunk.
A Napi.hu által is szemlézett, a CIB Bank megbízásából készült friss, az aktív korú hazai lakosság pénzügyi tudatosságát és attitűdjeit vizsgáló kutatásból derült ki, hogy akinek van lehetősége megtakarítani, az jellemzően bankban tartja pénzét, akinek azonban korlátozottak a lehetőségei, inkább otthon őrzi megtakarítását.
Az adatok alapján azoknak a magyaroknak, akik ténylegesen képesek a megtakarításra, csupán egynegyede tartja otthon a pénzét, eközben pedig a nem rendszeres megtakarítók inkább a párnahuzatban szeretik tartani pénzüket, annak ellenére, hogy ez nem a legjobb módja a tartalékolásnak.
Az aktív korú népesség közel egyharmada jelezte, hogy financiális helyzete, valamint a korábban eltett megtakarításai miatt nem romlott érezhetően pénzügyi helyzete 2020 óta. Ez az eredmény arra utal, hogy ez a korosztály tudatosabb pénzügyi döntéseket hozott az elmúlt években.
A magyarok kétharmada érzékeli, hogy romlott pénzügyi helyzete
A fenti adatok azt jelentik, hogy a magyarok kétharmada nehezebb anyagi helyzetben van 2020 őszéhez képest: a lakosság közel 40 százaléka olyan keveset keres havonta, hogy képtelen fenntartani korábbi életszínvonalát, annak ellenére sem, hogy a megkérdezettek 52 százaléka másodállást is vállalt, 34 százalékuk pénzzé tette vagyontárgyait, 28 százalékuk pedig felélte korábbi megtakarításait.
Az eredmények alapján a negatív változás főként a nőket érinti, körükben ugyanis 46 százalék nyilatkozott erről, szemben a férfiak körében jegyzett 27 százalékkal. A gazdasági helyzet egyre csak romló helyzetének vonatkozásában a megkérdezettek 36 százaléka nyilatkozott úgy, hogy változtatott megtakarítási stratégiáján az elmúlt egy évben.
A legtöbben az élelmiszer-vásárláson spórolnak: a megkérdezettek 95 százaléka nyilatkozott erről, míg 85 százalékuk jelezte, hogy az egyéb rendszeres kiadásokból vettek vissza a takarékosság jegyében. A válaszadók 46 százaléka inkább lemondott valamilyen korábban fogyasztott élelmiszerről, 44 százalékuk tudatosabban vásárol, 37 százalékuk pedig visszafogta a vásárlást.