Rejtett életre bukkantak a szakértők a tengerfenék alatt
Ez az első alkalom, amikor a tengerfenék alatti állati élet ökoszisztémáit találták meg.
Szakértők egy csoportja első alkalommal bukkant állatokra a tengerfenék alatt, a hidrotermális kürtők közelében – áll az erről szóló beszámolóban. Az új tanulmány megkérdőjelezi azt a régi elképzelést, hogy a tengerfenék mélyén csak mikrobák vannak jelen, és azt sugallja, hogy a földkéreg a vártnál jóval nagyobb része rejthet komplex életet. A részleteket illetően azt írják, a Schmidt Ocean Institute munkatársai kutatóhajóról irányított merülő eszközökkel ereszkedtek le a két tektonikus lemez találkozásánál lévő Kelet-Pacifikus-hátsághoz.
A szakértők a kutatás során több mint 2500 méteres mélységben hidrotermális folyadékkal teli üregekre bukkantak, amelyekben állatok voltak. A helyszínen különböző fajokat, például csőférgeket, csigákat, kagylókat és más férgeket találtak – írta meg a 24.hu az IFL Science-re hivatkozva. Korábban észleltek már hatalmas, mikrobiális életből álló ökoszisztémákat a szárazföld és a tengerfenék mélyén – egyes becslések alapján a bolygó mikrobiális életének mintegy 70%-a a föld alatt él. Ez ugyanakkor az első alkalom, amikor a tengerfenék alatti állati élet ökoszisztémáit találták meg – emelik ki.
A felfedezést már korábban bejelentették, de csak most mutatták be lektorált tanulmányban. A felfedezés által a csapat úgy véli, hogy az üregekben a tengerfenéki állatközösségek lárvái telepednek meg, és a hidrotermális kürtők folyadéka révén utaznak át a tengerfenéken. Ez azt jelentheti, hogy ezek a felszín alatti ökoszisztémák összekapcsolódnak. Mindemellett valószínű, hogy rengeteg állat rejtőzik még a mélyben, nemcsak a Csendes-óceánban, hanem a világ más óceánjaiban, tengereiben is.
Továbbá a Michigan-tó fenekén felfedezett furcsa körök rejtélye is kiderült: két évbe telt, de végül rájöttek, mi okozhatta a mélyedéseket a tó alján. Azokra még 2022-ben szonárfelvételek alapján figyeltek fel. A mélyben talált nagyjából 40 lyuk 6-12 méter mély, átmérőjük pedig 150 és 300 méter között van, s már két éve is egyértelművé vált, hogy a szabálytalan alakzatokat nem emberkéz hozta létre, hanem valami egészen más áll a háttérben.