Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
365,28 Ft
Euró
393,40 Ft
Font
463,01 Ft
Bitcoin
62,910 $

Visszakerült a Kúriára a nyilas elnök arcképe: „a múltat fel kell dolgozni”

A döntés előtt hosszan mérlegeltek, valamint a történeti hitelesség és az elnöki tevékenység megítélésének szempontjait is figyelembe vették.

...svg content...Fotó: Varga Zs. András, a Kúria elnöke a jogegység biztosításáról és az önkormányzati normakontrollról szóló 2020-as kúriai beszámolóját tartja az ennek elfogadásáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitájában, az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. december 2-án. MTI/Soós Lajos
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Sokáig mindössze egy üres keret lógott a Kúria folyosóján ott, ahol előtte Szemák Jenő, a „nyilaskeresztesek kúriai elnökének” arcképe állt, s mindezt a keretbe kihelyezett megjegyzéssel indokolták, mondván, a „vészterhes időkben vállalt szerepe miatt nem állítják ki” a fotóját.

Azonban a portré nemrég visszakerült a folyosó falára, alatta a következő felirattal: „Dr. Szemák Jenő a nyilas hatalomátvételt követő alkotmányellenes kinevezését kényszerű szükség nélkül fogadta el. A Kúria kitelepítését Sopronba fenyegetést alkalmazva támogatta” – írta a hvg.hu. Soron kívül Magyar Péter diszkós ügye: Márki-Zay arra kéri, viselkedjen államférfihez méltóan

Erről a Kúria honlapján megjelent közleményben azt írták, hogy Szemák helyét illetően két szempontnak kellett eleget tenni, egyrészt a történeti hitelességnek, másrészt az elnöki tevékenység megítélésének, amelyhez Zinner Tibor A nyilaskeresztesek kúriai elnöke című írását ajánlják.

Nem volt egyszerű megtalálni a jó megoldást

Véleményük szerint az sem volt ideális megoldás, hogy csak úgy kifüggesztették a fotót, mint ahogyan az sem, hogy egy üres keretet helyeztek el, ezért hosszas mérlegelés után úgy döntöttek, hogy a többi elnöknél kisebb méretű arcképet az említett felirattal teszik vissza a falra.

A Telex szerint azt is kiemelték, hogy mindez összhangban van a Kúria elnökének, Varga Zs. Andrásnak az Országbírói Értekezleten elmondott szavaival, vagyis azzal, hogy a „történelmünk nem csak fényes korszakokból állt”.

„A XX. század derekán Magyarország alkotmányossága megingott. A zsidótörvényeket a háború, majd az ország szuverenitásának elveszítésével együtt honfitársaink megtagadása és haláltáborokba hurcolása követte. Ennek szégyene és fájdalma velünk marad mindenkor”

– mondta akkor.

A tényekkel szembe kell nézni

A Kúria kommunikációs osztálya pedig azt írta, miszerint

„meggyőződésünk, hogy a múltat nem lehet eltörölni, hanem fel kell dolgozni, ezért nem lehet eltüntetni dr. Szemák Jenő képét a kúriai elnökök közül. Az eseményekkel, tényekkel – azokat az adott történelmi keretek között értelmezve – szembe kell nézni”.

A The Guardian beszámolója alapján Szemák Jenő 1944. novemberében foglalta el a posztját, mint a Kúria elnöke, a nyilasok ideje alatt pedig széles körben rettegtek tőle, miután pereket vezetett a rendszer ellenfelei és egyszerű magyarok ellen.

Majd a háború után Németországba menekült, és Dél-Dakotába költözött. A háborús bűnösök listájára nem került fel, de a népbíróság 1948-ban, távollétében 15 év fegyházra ítélte, majd 1971-ben, Ausztriában hunyt el.

Nagy Ervin Magyar Péterről: bár terminátornak látszik, azért ő is egy ember

Szerinte a Tisza Párt vezetőjétől sem elvárható, hogy olyan profi legyen, mint aki 20 éve politikusként tevékenykedik.

Őrsi Gergely Karácsonyról: nagy hiba, hogy megpróbált országos politikai pályára lépni

Meglátása szerint ez rengeteg olyan energiát és időt vett el, amit ténylegesen lehetett volna sokkal jobb dolgokra fordítani.

Bellingham világklasszis gólja egyelőre csak Szlovákia ellen ért sokat

Bellingham nagyon szerényen kezelte azt, hogy óriási gólt lőtt Szlovákiának az Európa-bajnokságon, nem sokkal a mérkőzés lefújás előtt, ami hosszabbítást ért.