Van néhány tanács, amiket érdemes megfogadni házi kedvenceink megóvása érdekében.
A tavaszi és nyári hónapokban a kullancsok az emberek mellett a házi kedvencekre is komoly veszélyt jelentenek (olyan súlyos betegségeket terjeszthetnek, mint a Lyme-kór vagy a babesiosis). A gombostűnagyságú kullancs a szabadban észrevétlenül hatol be áldozatába, s mivel az élősködő nyála érzéstelenítő anyagot tartalmaz, sokáig észrevétlen maradhat, szívhatja a vért. A kullancs egy idő után magától is távozik a testből, de csak miután százszorosára duzzadt az elfogyasztott vértől, ám addigra nagy eséllyel minden kórokozót átadott, amelyet hordozott.
Odafigyeléssel viszont csökkenthetjük a csípés és a betegségek esélyét, az Orpheus Állatvédő Egyesület új közleményében öt tippet szolgáltat a megelőzéssel kapcsolatban – szúrta ki a 24.hu. Az egyik tanács, hogy biztosítsunk házi kedvenceink számára tabletta, nyakörv vagy csepp formában parazitaellenes szert, amelyet legalább tavasztól őszig szükséges adni nekik. Miután pedig füves, bokros, fás területeken sétáltunk, nézzük át őket alaposan, hogy észrevegyük a parazitákat. Kertünkben rendszeresen nyírjuk le a füvet 4–5 centiméteres magasságra, ezzel csökkenthetjük a támadásra kész paraziták támadási esélyét, hiszen a kullancsok a magas fűben és bokrokban bújnak meg.
Bizonyos kullancsok által terjesztett betegségekre léteznek védőoltások, ezekkel kapcsolatban érdemes lehet beszélni az állatorvossal – hívják fel a figyelmet. Ha megtörtént a baj, és a kullancs az élőlénybe fúródott, igyekezzünk a lehető leghamarabb szakszerűen eltávolítani azt, a csípés helyét fertőtleníteni, és orvossal egyeztetve figyelni a seb gyógyulását. Mint kiemelik, a csípés helyén enyhe bőrpír, duzzanat vagy irritáció jelentkezhet, de a legnagyobb veszélyt a vérszívók által terjesztett betegségek jelentik. A kullancs minél gyorsabb eltávolítása csökkenti a fertőzés kockázatát, ezért fontos a szabadban tartott elfoglaltság után az állandó ellenőrzés.
Mint ismert, az enyhe tél miatt rengeteg a Hyalomma-kullancs, ami a kongói vérzéses lázat terjeszti. Ezek az ízeltlábúak sötétebbek, gyorsabbak és akár kétszer-háromszor nagyobbak, mint egy általános kullancs. De a közönséges kullancs csípése is problémát okozhat: Magyarországon évente mintegy 1500 Lyme-kór fertőzést diagnosztizálnak az orvosok. Egy szakember azonban elmondta, hogy eddig soha nem látott, azonosítatlan kullancs jelent meg hazánkban. Állítása szerint néhány napja bukkantak rá, a további részletekről itt írtunk.