Krízis az gondozó otthonokban: megfeledkeztek a legveszélyeztetettebbekről?
A koronavírus-járvány így is rengeteg kárt csinál az érintett országokban, ami ellen hatalmas küzdelmet kell vívniuk, viszont az idősek otthonaiban elterjedő járvány még egy külön dimenziót nyit ebben a kimerítő harcban.
Tragikus beszámolók érkeznek az olyan intézményekből, ahol idősek vagy betegek hosszú távú gondozását végzik: rengeteg beazonosítatlan COVID-19 beteg, védőfelszerelés-hiány, és nagy számú elhalálozás, amit a legtöbb helyen egyelőre nem vesznek nyilvántartásba.
Nagy-Britanniában például több alapítvány nyílt levélben fordult Matt Hancock egészségügyi miniszterhez, amiben kifejezték, hogy visszataszító számukra az a pusztítás, amit a koronavírus végzett az egészségügyi rendszerben.
Ennek hátterében az áll, hogy Hancock és a brit kormány már korábban is heves kritikák kereszttüzébe került, mivel nem sikerült biztosítaniuk megfelelő mennyiségű védőfelszerelést biztosítaniuk az NHS számára, valamint a hivatalos adatokban nem tüntetik fel a gondozó otthonokban elhalálozott személyeket.
Olaszországban hasonló helyzet alakult ki, ugyanis egy vizsgálat során kiderült, hogy az országban található 600 idősotthon 17%-ában nem követték azt az egészségügyi protokollt, amit kifejezetten a koronavírus-járvány okán írtak elő. Ezek közé tartozik a védőfelszerelés, az izoláció és a tesztelés biztosításának hiánya.
Kanadában is egyértelmű a krízishelyzet az idősotthonokban, ugyanis a hivatalos egészségügyi adatok szerint az ország koronavírusos halálos áldozatainak közel fele ilyen intézmények lakói közül került ki. A kanadai intézetek legalább negyedében érzékeltek már ilyen eseteket, ami végül olyan szintet öltött, hogy Montrealban büntetőeljárást is indítottak az egyik otthon ellen, mivel 31 lakosuk hunyt el egy hónap leforgása alatt, közülük 5 bizonyítottan koronavírusban.
Eközben itthon már 199-nél jár a koronavírus következtében elhunytak száma: