Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,28 Ft
Euró
393,63 Ft
Font
458,22 Ft
Bitcoin
64,802 $

Közleményt adott ki az EMMI a heparin alkalmazásáról

A heparin 2020 márciusa óta az alkalmazandó szakmai protokoll része, így az első hazai terápiás ajánlásokban is szerepel a molekula immunerősítő hatása.

Fotó: Kásler Miklós, az emberi erõforrások minisztere beszél a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fõvárosa ideiglenes kollégium megalakulásáról tartott sajtótájékoztatón az Emberi Erõforrások Minisztériuma Tükörtermében 2022. január 25-én. A múlt héten megalakult ideiglenes kollégium, amely a Nemzeti Kulturális Alapból (NKA) idén 400 millió forintos keretbõl támogatja az EKF-projekt megvalósulását, 2024. december 31-ig mûködik öt fõvel. A kollégium feladata ötletek, javaslatok összegyûjtése, értékelése, pályázatok kiírása, ellenõrzése, elbírálása. MTI/Balogh Zoltán
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő
TÉMÁK

Egy ismert közösségi oldalon félrevezető, megtévesztő cikk terjed a heparin készítmények járványügyi alkalmazása témakörében. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ezért közleményt adott ki, amely a koronavirus.gov.hu oldalon olvasható:

A heparint, mint véralvadásgátló molekulát 1916-ben fedezték fel és néhány évized múlva már a heparin alapú véralvadásgátló az érelzáródás kezelésének alapvető részévé vált. Alkalmazták az alacsony molekulasúlyú heparin készítményeket az alsó végtagi, szív koszorúerek és tüdőerek elzáródása esetén, illetve ezen állapotok megelőzésére is. Soron kívül Holtan találtak rá az eltűnt nyíregyházi édesanyára, négy gyermek maradt árván utána

Napjainkra a kórházban adott, vagy akár az otthoni véralvadásgátló kezelés a mindennapos ellátás részévé vált, elég, ha csak a műtétek vagy csonttörések utáni heparin profilaxisra gondolunk.

A COVID-19 megjelenése után hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a SARS-CoV-2 tüdőkárosító hatását nem kizárólag gyulladásos folyamatok révén, hanem immunológiai, illetve a kiserek elzáródását okozó hatása révén fejti ki. A súlyos lefolyású koronavírus fertőzés gyakori, rettegett szövődménye a tüdő embólia vagy a szívizom infarktus, mely megelőzésére a heparin készítmények kiválóan alkalmasak.

Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere kezdeményezésére az érintett Országos Intézetek és Szakmai Kollégiumok összeállították a hazai „COVID-fertőzöttekben alkalmazandó fibrinolízis protokollt, amelyet már a járvány kezdeti szakában kezdtek el alkalmazni.

A miniszter 2020. március 7-én írta alá az alkalmazandó szakmai protokollt, így az első hazai terápiás ajánlásokban is szerepelt, hogy a heparin készítmények adása jótékony hatással lehet az új típusú koronavírussal fertőzött, súlyos, életveszélyesállapotú betegek számára.

Képes megakadályozni a tüdő, az agy és a szív kisereinek elzáródását és megelőzni a többnyire, idős, sok krónikus betegségben szenvedő pácienseknél gyakran kialakuló alsó végtagi mélyvénás érelzáródást. A heparin immunrendszert segítő tulajdonsága is megerősíti használatát a kórházban fekvő, vírusfertőzött betegeknél.

A koronavírusos betegek gyógyítására kijelölt osztályokon, különösen az intenzív ellátást nyújtó részlegeken a véralvadásgátló kezelés a mindenkori protokoll része és a legújabb megfigyelések szerint, heparin segítségével csökkenthető az idős, rizikófaktorokkal rendelkező betegek COVID okozta halálozása is.