Közel négy évtizede nem látott vírus jelent meg Németországban
A brandenburgi Märkisch-Oderland járásban három vízibivaly pusztulását okozta a ragadós száj- és körömfájás vírusa, amely csaknem négy évtized után először jelent meg újra Németországban.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) január 13-i közleménye szerint a német hatóságok január 10-én azonosították a vírust egy tizennégy egyedből álló vízibivaly-állományban. A fertőzött telepen három állat megbetegedését, elhullását követően pedig azonnali járványügyi intézkedéseket vezettek be.
A német állategészségügyi szakemberek a járványügyi protokollnak megfelelően elrendelték a teljes állomány felszámolását. A védekezési stratégia részeként három kilométeres védőkörzetet és tíz kilométeres felügyeleti zónát hoztak létre, valamint hetvenkét órás időtartamra megtiltották a párosujjú patások bármilyen célú szállítását.
A rendkívül fertőző vírusos megbetegedés elsősorban a hasított körmű állatokat veszélyezteti. A fertőzött egyedek jellemzően lázas állapotba kerülnek, étvágytalanná válnak, fokozott nyáladzás jelentkezik náluk, valamint szájukban és lábvégeiken hólyagok jelennek meg.
Bár a kórokozó emberekre történő átterjedése rendkívül ritka, az állattenyésztési szektorban gyors terjedése miatt komoly gazdasági károkat okozhat. A betegség ellen nincs hatékony kezelési módszer, ezért egyetlen igazolt eset esetén is az érintett gazdaság teljes párosujjú patás állományának leölése szükséges.
A Nébih felhívása alapján a németországi importból származó fogékony állatfajok esetében fokozott elővigyázatosság indokolt.