Közel húsz év után először kötött tűzszünetet egymással India és Pakisztán
Kulcsfontosságú fordulópont érkezett el az India-Pakisztán kapcsolatban, ugyanis bejelentették, hogy 2003 óta először tűzszünetet kötnek egymással, mely a heves vita tárgyát képező Kasmír régióra is kiterjed.
A két hadsereg vezetője egy közös közleményben jelentették be, hogy tűzszünetet kötöttek, mely már ma éjféltől hatályosult, és kiterjed Kasmír régióra is – írja a Washington Post. A lépés kulcsfontosságú lehet a két atomhatalom közötti hadi feszültség enyhítése érdekében.
Kasmír régió jelentette eddig a legnagyobb feszültséget a két ország között, mivel mindkettő azt állította, hogy az ő befolyási övezetük alá tartozik. Gyakoriak voltak a katonai összecsapások is, több tucat helyi falusi lakos és katona veszti életét Kasmírban évente, mely helyzetet sok megfigyelő egyenesen háborúnak nevezett India és Pakisztán között.
2019 óta a két fél között meglehetősen fagyossá vált a viszony, miután az indiai hadsereg légitámadást indított Pakisztán ellen, arra válaszul, hogy egy terrortámadás során 40 indiai katona vesztette életét, szintén Kasmírban. Ez pedig azért volt veszélyes, mert öt évtized után először volt légi összecsapás a két fél között.
A Kasmírban zajló határközti harcok ennek mentén szintén eszkalálódtak, 2020-ban több mint 5000 incidensről számoltak be a seregek, mely 2002 óta a legmagasabb szám volt. A támadások ráadásul rendkívül szerteágazóak voltak, rakétatámadástól a közvetlen tűzharcokig terjedtek, civil áldozatokat is szedve.
Happymon Jacob professzor elmondása szerint amennyiben az új tűzszüneti megállapodás hatékonynak bizonyul, az egy remek útra állíthatja mindkét nemzetet, hogy sikerüljön deeszkalálni a feszültséget. Hozzátette: ezzel a nemzetközi közösségnek is meg tudják üzenni, hogy ők bizony tesznek lépéseket Kasmír stabilizálása érdekében.
Papíron eddig is volt tűzszüneti megállapodás a két ország között, melyet még 2003-ban kötöttek a korábbi tűzszüneti vonal megerősítésére. Ezt követően néhány évig nyugalom volt a határokon, ám ennek egy 2008-as terrortámadás vetett véget, amikor Mumbaiban 160 emberrel végzett egy terrorista.
Ezt követően a feszültség és az erőszak ismét eszkalálódott, 2014 óta konkrétan a tízszeresére emelkedett az erőszakos incidenseknek a száma, főként a tűzszüneti vonal mentén. Az új megállapodás értelmében a két hadsereg nem fogja egymást „piszkálni”, különösen nem Kasmírban.